„Водородопреносна инфраструктура в България" е важна стъпка в развитието на водородната мрежа в региона и ще има съществен принос към реализирането на приоритетния коридор за пренос на зелен водород от Югоизточна до Централна Европа", подчерта изпълнителният директор на „Булгартрансгаз" ЕАД Владимир Малинов. „С днешното решение на Комисията се признава значимостта на проекта и се дава възможност за кандидатстване за грантово финансиране на проучвателни дейности, а в бъдеще и да бъде съфинансирано самото изграждане. Като отговорен газопреносен оператор вече разработваме проекти за последващото развитие на преносната инфраструктура за водород към съседните страни, както и за адаптиране на съществуващата газопреносна система за работа с водородно-газови смеси", допълни той.
Включването на проекта "Водородопреносна инфраструктура в България" в списъка на проекти от общ интерес за общността е важна стъпка в изпълнението на целите на ЕС за декарбонизация и осигуряване на достъпна енергия за всички потребители.
На своя щанд „Булгартрансгаз" информира за изпълнението на текущите проекти от общ интерес. В изпълнение на европейските цели за изграждане на взаимосвързан и единен общоевропейски газов пазар тази година бе завършено строителството на българския участък от интерконектора България-Сърбия. Това е ключов проект за свързаност, който позволява доставки на втечнен природен газ от терминалите в Гърция към западната съседка на България – Сърбия.
Другият стратегически за региона проект от общ интерес, който се реализира, е разширението на подземното газово хранилище „Чирен". Ръстът на доставките към България и региона от алтернативни източници, в т.ч. и втечнен природен газ, повишава значително нуждата от разширение на газовото хранилище. Двата проекта се реализират с частично безвъзмездно финансиране от ЕС по Механизма за свързване на Европа.