1 USD
1.83853 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,342.7

Три причини цените на петрола да останат високи

Свят
 

Европейският съюз обяви, че ще намали 90% от вноса на руски петрол до края на тази година

Цените на петрола се върнаха там, където бяха в първите дни на войната в Украйна, и няма изгледи скоро шофьорите и бизнесът да изпитат по-значително облекчение относно цените на горивата.

Цената на суровия петрол „Брент“, скочи над 124 долара за барел по-рано тази седмица (най-високото си ниво от началото на март), след като Европейският съюз обяви, че ще намали 90% от вноса на руски петрол до края на тази година.

Оттогава цените се понижиха леко до около 117 долара за барел, до голяма степен поради очакванията, че ОПЕК ще „изпомпва“ повече петрол. Все пак количествата няма да са достатъчни да укротят буйната глобална инфлация. Ембаргото на ЕС и възстановяването на търсенето във втората по големина икономика в света ще продължат да ги поддържат високи.

Европа изоставя руския петрол

Въпреки че растящата инфлация и бавният растеж увеличават усещането за „призрака“ на рецесията, световното търсене на петрол е малко вероятно да спадне достатъчно, за да намали цените, както се случи през 2008 г.

„Този ​​път притеснението е — тъй като това е въпрос от страна на предлагането — че дори и да отиваме към рецесия... може да не е непременно цените да се понижат значително“, каза Мат Смит, водещ петролен анализатор за Северна и Южна Америка в Kpler.

Европейският съюз официално прие петролното си ембарго, част от шестия пакет от санкции, наложени на Москва заради нейната инвазия в Украйна. Повечето страни от ЕС вече имат шест месеца, за да прекратят вноса на руски суров петрол, и осем месеца за всички останали петролни продукти.

Засега, каза Смит, ЕС вероятно ще продължи да купува малко петрол от Русия, но ще се огледа наоколо за алтернативни доставчици. Според данните на Kpler вносът на суров петрол от Ангола се е утроил от началото на войната, докато обемите от Бразилия и Ирак са се увеличили съответно с 50% и 40%.

Доставянето на петрол от по-далечни места ще поддържа цените високи, каза Рослан Хасауне, старши анализатор на петролни продукти във Vortexa, фирма за енергийни данни.

„Пряко въздействие от това са по-високите разходи за превоз поради дългите пътувания и доставените разходи за петрола“, каза той.

Правителствата могат да направят няколко неща, за да облекчат цените, включително да предлагат субсидии за гориво и ограничаване на тавана на  цените.

Недостатъчни алтернативи

Миналата година Русия държеше 14% от световните доставки на петрол, според Международната енергийна агенция. След началото на санкционната политика на ЕС срещу Москва, страната спря добива на почти 1 милион барела на ден през април, като това може да достигне около 3 милиона барела на ден през втората половина на 2022 г., според МАЕ.

Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, група, известна като ОПЕК+, се съгласиха да изпомпват допълнително 648 000 барела суров петрол на ден на световния пазар през юли и август - с 200 000 повече от планираното - в сделка, включваща Русия .

МАЕ прогнозира, че глобалното производство на петрол, с изключение на Русия, трябва да нарасне с повече от 3 милиона барела на ден до края на тази година, като се балансира въздействието на санкциите.

Но Смит смята, че това може да бъде трудно за постигане. По негови думи дори преди войната в Украйна, производителите на петрол спират инвестициите в производството, тъй като се насочват към възобновяема енергия. И ОПЕК има своите граници.

„ОПЕК+ вече се бори да бъде в крак с настоящата сделка – дори основните членове на ОПЕК като Саудитска Арабия, ОАЕ и Кувейт изнасяха значително по-малко миналия месец, отколкото през април“, каза той.

Джовани Стауново, стратег в инвестиционната банка UBS, каза в бележка в четвъртък, че „много държави-членки на ОПЕК+ вече са достигнали ограниченията на капацитета си“.

Силно глобално търсене

В продължение на месеци локдауните в Шанхай, Пекин и други големи китайски градове намалиха търсенето в най-голямата страна в света, вносител на петрол.

Но тъй като китайското правителство започва да премахва тези ограничения, задържаното търсене може да повиши цените. Китай може също така да увеличи допълнително вноса на петрол от Русия, чийто еталонен суров петрол „Уралс“ се търгува с отстъпка от 34 долара за барел спрямо “Брент“.

Китай е внасял 1,1 милиона барела на ден руски морски петрол през май, което е с около 37% повече от средното за миналата година.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

"Лукойл" трябва да внесе 13 млн. лв. за февруари във Фонд "Сигурност на електроенергийната система"

Лицата, които произвеждат нефтопродукти от суров нефт с произход от Русия или изнесен от Русия, се задължават да правят месечни вноски за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт

Галерии