1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,461.2

Георги Ангелов: С изключението от ембаргото имаме шанс за по-евтин руски петрол

Георги Ангелов: С изключението от ембаргото имаме шанс за по-евтин руски петрол
 

България спечели много от енергийната криза, смята икономистът

Очаквам да имаме високи цени на петрола до края на тази година, а от следващата пазарът да се приспособи и да има по приемливи цени, така че когато България изцяло мине на неруски петрол, той да не е толкова скъп. Това заяви пред бТВ Георги Ангелов, старши икономист в Институт Отворено общество. Той бе на събитието Ecommerce and Retail Summit, на която и бТВ е медиен партньор.

В последния ден на май лидерите на Европейския съюз постигнаха компромис за налагане на частично петролно ембарго на Русия. То обхваща само руския петрол, който се внася по море, а изключение ще има за вноса, договарящ се по тръба. България тогава получи отсрочка, като ще може да купува руски петрол до края на 2024 г.

"Целият световен пазар трябва да се приспособи към новата ситуация. Ще трябва да се увеличи производството на черно злато, така че България като мине на неруски петрол, той да е достатъчно евтин, за да не се преживее голям петролен шок. Сега имаме преходен период, в който България да се приготви", каза Ангелов. 

Икономистът бе категоричен, че ако може да се гарантира внос на по-евтин петрол, то това ще доведе и до намаляване на инфлацията. 

"Предстоят нови цени на парното и тока и ако те се повишат твърде много, то това ще повиши инфлацията още. Аз мисля, че в енергетиката има достатъчно свръхпечалби. Могат част от тях да се пренасочат към това цената на тока и парното да не се вдига твърде много. Тогава инфлацията ще бъде по-ниска. Това е практично", каза още Ангелов. 

България спечели много от енергийната криза

"България печели много от енергийната криза, тъй като натоварихме всички електрически централи и те произвеждат на максимум ток. Изнасяме рекордни количества на рекордни цени", заяви Георги Ангелов.

Той подчерта, че по негови изчисления около 5 млрд. лв. влизат в енергетиката.

"Въпросът е, че този ресурс трябва да се насочи към правилните мерки, за да няма шоково поскъпване на парното. Ако следваме формулата при поскъпване на газа с няколко стотин процента, което се случи миналата година, би трябвало и парното да скочи с няколко стотин процента. Идеята е България да печели от износа на ток и да не се стига до такова поскъпване на парното", обясни Ангелов.

Икономистът даде пример с това, че ако България намали цената на тока за домакинствата, това ще доведе до използване на повече електроенергия за отопление през зимата вместо парно. Той подчерта, че по този начин, че се внася по-малко газ и няма да сме толкова зависими от външни доставчици.

По думите му сега с тази висока цена на газа, няма смисъл да се затварят въглищните централи. 

"Безсмислено е да затворим въглищните централи, за да направим такива на газ просто, защото въглищните са евтини, а газът в момента е много по-скъп. Сега рационалното е да се запазят въглищни централи по-дълго време и да се стимулират инвестициите в евтини зелени проекти, не каквито и да е, но да са евтини и конкурентни. Така ще може постепенно да се добавят нови евтини източници на електроенергия, която да ползваме и да изнасяме за целия регион. Няма смисъл да правим тази грешка, която направиха много страни в Западна Европа, те внасят скъп газ и от него правят скъп ток", каза Ангелов.

България трябва да намали инфлацията, за да влезе в еврозоната

България все още не е готова за еврозоната. Няма нищо учудващо в този доклад то България и не се е опитвала да влезе тази година в еврозоната и да изпълни критериите. Знаете, че ние загубихме една година, защото през 2021 г. имахме три пъти избори, нямаше правителство и не се правеше нищо по този въпрос, заяви Георги Ангелов. 

Според него Хърватия е показала какви реформи трябва да се направят и как да се убеди Европейската комисия. "Ако ние следваме стъпките на Хърватия, бихме могли да постигнем същото нещо. Мисля, че това е основното послание на доклада. Ето го пътя, ако и вие го следвате, ще влезете, но ако не го следвате няма да влезете".

Той подчерта, че в чакалнята на еврозоната всъщност не се чака. "Ако се чака нищо няма да стане, но ако се правят реформи, то ще може да се влезе в еврозоната".

Ангелов коментира това дали настоящото правителство и парламент ще се справят с прокарването на необходимото законодателство, за да се изпълнят изискванията в доклада на Европейската комисия.

"Ами аз мисля, че законодателството е най малкия проблем. Като става въпрос за технически закони, които не е толкова трудно да се приемат. По скоро въпросът е в общата макроикономическа политика. Знаете, основният проблем е, че трябва да намалим инфлацията и то сравнително бързо, тъй като точно след 1 година ще трябва да се класираме за 1 май 2024 г.  Така че основното предизвикателство не е в законодателството, а в конкретни реформи и в бюджетната политика, и тази, и следващата година", добави той. 

"Горивата ще са по-евтини, ако България договори руски петрол"

При положение, че България договори изключение на петролното ембарго срещу Русия това означава, че ще можем да внасяме по-евтин петрол. Въпросът е обаче как този по-евтин петрол да доведе до по-евтини горива. Всъщност там се къса връзката. Ето едно такова нещо чисто практически, ако се направи чрез Комисията за защита на конкуренция или по някакъв друг начин, ще доведе до по-евтини горива заради по-евтиния петрол. Ето това е един начин, който ще намали инфлацията, подчерта Ангелов.

В момента цената на водещия руски сорт Уралс е с около 30-40 долара по-евтина от тази на европейския референтен сорт Брент.

Автор: Ирина Евгениева

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии