1 USD
1.82822 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,543.2

Тази страна е най-големият производител на сладолед в ЕС

Тази страна е най-големият производител на сладолед в ЕС

В коя държава леденото изкушение е най-скъпо?

В страните от Европейския съюз през 2022 г. са произведени 3,2 милиарда литра сладолед. Това представлява увеличение с 5 на сто спрямо предходната година, сочат данни на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани днес на сайта ѝ.

Германия - водещ производител на сладолед в ЕС

Германия е била водещ производител на сладолед през миналата година сред държавите от ЕС (620 млн. литра сладолед). Следват Франция (591 млн. литра сладолед) и Италия (571 млн. литра сладолед).

Германия е произвела и най-евтиния сладолед сред страните в Евросъюза. Производствената му цена във Федералната република е била 1,5 евро на литър. Във Франция тя е била 1,9 евро на литър, докато в Италия - 2,3 евро за литър сладолед. 

Най-скъпият сладолед в ЕС се е произвеждал в Австрия, със средна цена от 7 евро за литър. Следват Дания (4,4 евро за литър сладолед) и Финландия (2,8 евро за литър сладолед). 

Данните за производството на сладолед в България, Гърция, Унгария, Ирландия, Полша, Португалия, Словения и Швеция през 2022 г. не са представени, посочва Евростат, цитиран от БТА. 

Франция е изнесла най-много сладолед за трети страни

През 2022 г. държавите от Евросъюза са изнесли за трети страни 250 милиона килограма сладолед, на стойност от 930 милиона евро. През същия период те са внесли 61 милиона килограма сладолед от страни извън ЕС, на стойност от 203 милиона евро. Вносът се свива с 14 на сто спрямо 2021 г., а износът намалява едва с 2 на сто. 

Най-големият износител на сладолед сред страните от Евросъюза през миналата година е била Франция. Тя е изнесла 53 милиона килограма, което представлява 21 на сто от целия експорт на сладолед за трети страни от ЕС. Следват Нидерландия (42 млн. килограма сладолед – 17 на сто от целия износ от ЕС), Италия (31 млн. килограма - 13 на сто), Германия (28 млн. килограма - 11 на сто) и Белгия (23 млн. килограма - 9 на сто от целия експорт).

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии