Така изглеждат ски курортите тази година

Все повече писти падат жертва на климата

Коледа беше мрачна за много алпийски курорти. Години наред учените по климата предупреждават за предизвикателство пред „бялото злато“ на Алпите: по-топлото време означава, че снегът на земята ще се топи по-бързо и че валежите е по-вероятно да паднат като дъжд, отколкото като сняг, пише Financial Times.

Голяма част от Алпите около Коледа бяха с валежи от дъжд, принуждавайки някои курорти да затворят напълно през една от седмиците в пиковия си сезон. През новогодишния уикенд швейцарският град Делемонт достигна рекордните 20 градуса -  половината от всички френски ски писти бяха затворени, много състезания бяха отменени.

Проучване след проучване предсказват бъдещето на намаляващи снеговалежи, топене на ледници и скъсяване на зимните сезони. Изследователи миналия месец съобщиха в списание Nature, че проучванията на пръстените на древни хвойнови храсти показват, че алпийската снежна покривка изчезва с безпрецедентна скорост през последните шест века. Ледниците в Европа вероятно ще загубят половината от обема си до 2050 г., независимо какви съкращения на въглеродните емисии могат да бъдат постигнати. При най-лошия сценарий се предвижда 95 процента от алпийските ледници да изчезнат до 2100 г. 

Снимка: https://www.ft.com/content/e595227f-7f57-4501-97d4-627647b06384

Ефектите се усещат най-много в малките, нископланински курорти с вече маргинални бизнес модели. „Когато инвестирате в нов лифт, това е за 25 години – да знаете дали ще вали сняг през 2100 г. в момента не е голяма грижа“, казва Лоран Ванат, базиран в Женева консултант на индустрията. „Но новите лифтове са много по-сложни и скъпи от по-старите, а малките ниски курорти, които винаги са имали относително кратки сезони, не могат да си позволят амортизацията.“, добави той.

Вече има жертви на климата. Курортът Col de l’Arzelier например е основан през 1967 г. и до 80-те години на миналия век има шест лифта. Колебливата снежна покривка доведе до затваряне на един през 1998 г., друг през 2008 г., а до 2019 г., неспособен да си позволи подобренията, за да поддържа безопасното функциониране, курортът обяви окончателното си затваряне. Днес столовете на стационарния лифт все още се люлеят от вятъра над безлюдни склонове.

Снимка: Getty Images

И все пак въпреки тревата, калта и дъжда по Коледа, изоставените извънпистови маршрути и изоставените курорти, ски индустрията не се отказва. Въпреки че затварянето на малки курорти създава тревожни заглавия, въздействието върху спорта като цяло е ограничено, твърди Ванат. „Ако сте в страна като Швейцария, бихте могли да затворите 50 процента от ски зоните и пак да имате 95 процента от посещаемостта, само защото имаме много, много курорти.“, добави той.

Тази година снегът най-накрая се върна около 8 януари — условията точно сега са добри в голяма част от Алпите. Райони, включително Кицбюел, Кицщайнхорн, Давос, Зеефелд и дори най-високият курорт в Европа, Вал Торенс, са използвали „снежно земеделие“ – където в края на зимата останалият сняг се събира на огромна купчина или „депо за сняг“, след което се изолира с различни комбинации от дървени стърготини, стърготини, твърди изолационни плочи, водоустойчива пластмаса и др. До 80 процента от снега може да оцелее през лятото, готов да бъде разпръснат по пистите в началото на следващата зима.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст