В тази страна ще плащате най-ниски данъци, ако сте под 30
Според правителството този ход може да помогне на 350 000 до 400 000 млади хора
Поройният дъжд от бурята "Борис" продължава да връхлита региона
Централна Европа преживява най-големите си наводнения от десетилетия, което се очаква да струва милиарди икономически загуби.
Първите оценки показват, че цената само на настоящите наводнения може да надхвърли 1 милиард евро, но точните разходи все още не са обобщени, тъй като поройният дъжд от бурята "Борис" продължава да връхлита региона, оставяйки след себе си нарастващ брой жертви и значителни щети, казва Euronews.
Една оценка предполага, че сметката може да варира от няколкостотин милиона евро до повече от един милиард евро, съобщи Reuters, позовавайки се на ранни оценки на агенцията за кредитен рейтинг Morningstar DBRS.
Марио Де Чико, вицепрезидент на глобалните застрахователни и пенсионни рейтинги в Morningstar DBRS, каза пред Euronews Business, че „въз основа на най-новата налична информация, най-високите застрахователни загуби биха могли да възникнат в Чехия.
Как са засегнати държавите?
Само наводненията от излезлите от коритата си реки струват 7,8 милиарда евро всяка година и се очаква да се увеличат, тъй като икономиките продължават да растат в райони с висок риск от наводнения и изменението на климата води до по-големи и по-интензивни валежи. Този път наводненията заляха части от Австрия, Чехия, Полша и Румъния и се очаква да засегнат също Словакия и Унгария.
Полското, румънското и австрийското правителство отпуснаха спешни фондове на стойност стотици милиони евро, а чешкото правителство обмисля да промени своя бюджет за 2024 г. поради щетите, свързани с наводненията.
Като цяло щетите по инфраструктурата, сградите и имуществото и увеличаването на разходите за спасяване и помощ също могат да предизвикат намаляване на производството и икономическата активност, според Grzegorz Dróżdż, пазарен анализатор в Conotoxia Invest.
Как са засегнати фирмите?
Най-големият застраховател в Полша PZU е изправен пред 10% печалба поради искове, свързани с метеорологичните условия, съобщава Bloomberg, позовавайки се на данни от брокерската компания Ipopema.
Някои от фабриките и магазините, засегнати от наводненията, затвориха производствени линии, сред които химическият завод BorsodChem в Острава, Чехия, базираният в Чехия производител на напитки Kofola CeskoSlovensko и коксовият завод OKK Koksovny - един от най-големите производители на леярен кокс в Европа - спря производството на химикали.
Трансграничните железопътни услуги са спрени между Полша и Чехия, както и Унгария и Австрия.
Според правителството този ход може да помогне на 350 000 до 400 000 млади хора
Тревожен инцидент разкрива рисковете на бързата мода
Днес (11.10) Министерството на електронното управление ще започне процедурата по довереното изграждане на софтуера