1 USD
1.83027 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,726.2

Саудитска Арабия добива 11 млн. барела петрол на ден. Защо тогава не стига?

Свят
 

Суровият петрол се търгува на повече от 100 долара за барел от февруари, което повишава разходите за живот в много страни

Най-големите производители на петрол в света ще проведат решаваща среща в сряда, за да решат колко петрол могат да добавят на пазара от септември, казва Би БИ Си.

Това се случва само седмици след като президентът на САЩ Джо Байдън пътува до Саудитска Арабия в опит лично да убеди страната да изпомпва количество за повече барели, за да да помогне за охлаждане на растящите цени.

Суровият петрол се търгува на повече от 100 долара за барел от февруари, което повишава разходите за живот в много страни.

Защо тази среща е важна?

Белият дом се надява, че 13-те основни членове на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) ще решат да увеличат доставките.

ОПЕК е организация, създадена през 1960 г. с цел да фиксира световното предлагане на петрол и цената му.

Саудитска Арабия е най-големият производител, който членува в организацията и след среща със саудитския престолонаследник Мохамед Бин Салман президентът Байдън каза, че очаква предлагането да се увеличи.

Саудитските производители обаче подчертаха, че всяко решение за увеличаване на доставките ще бъде направено след консултации с ОПЕК+.

ОПЕК+ е по-широка група от 23 страни износителки на петрол, включително Русия, която се среща всеки месец във Виена, за да реши колко суров петрол да продава на световния пазар.

Какво може да намали цените на петрола?

Още през април 2020 г. ОПЕК+ въведе поредица от съкращения в добави и продажбите, които продължиха по време на пандемията от коронавирус, тъй като търсенето спадна. Количествата започнаха да бъдат възстановявани бавно от 2021г. насам.

На последното събиране на групата ОПЕК+ реши да увеличи малко броя на барелите, които произвежда за месец август.

Но самото отваряне на крановете може да не е толкова лесно. Поне на хартия няколко членове на организацията, сред които Ангола, Нигерия и Малайзия, вече се борят да постигнат съществуващите си месечни цели за доставки.

Едновременно с това руските доставки също намаляха заради наложените санкциите на Запада. Междувременно Москва увеличи доставките си до клиенти в Азия като Китай и Индия.

Може ли светът да оцелее без руски петрол и газ?

Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, са единствените два големи играча с известен по-свободен капацитет.

Производствената цел на Саудитска Арабия за август обаче е 11 млн. барела петрол на ден, което енергийни експерти предполагат, че вече е на много високо ниво и близо до максималното изпълнение, оставяйки малко място за повече увеличения.

Повишаващите се лихвени проценти, войната в Украйна и задаващата се рецесия в много западни страни също могат сериозно да нарушат търсенето.

Преди нахлуването в Украйна Русия беше третият по големина производител на петрол в света след САЩ и Саудитска Арабия. Той представляваше 8-10% от световните доставки.

Пазарни анализатори предполагат, че президентът Владимир Путин иска да поддържа високи цени на петрола, за да продължи да плаща за войната в Украйна и да предотврати въздействието на западните икономически санкции.

Какво ще стане с цените сега?

Самата ОПЕК прогнозира, че световното търсене на петрол ще нарасне през 2023 г., макар и с по-бавни темпове в сравнение с тази година.

Анализатори на организацията казват, че това ще се дължи отчасти на напредъка в ограничаването на коронавируса в Китай.

Оценките на Международната агенция по енергетика и Администрацията за енергийна информация на САЩ междувременно показват, че търсенето на петрол ще продължи да расте силно, въпреки нарастващите страхове от инфлацията в множество страни и отслабващия икономически растеж.

Това означава, че производителите на петрол може да се окажат принудени да изпомпват петрол с най-бързите темпове от пет години, за да балансират търсенето и предлагането – трудна задача, предвид ограниченията на капацитета и липсата на инвестиции в надолу по веригата и рафинирането.

„Има голяма волатилност на пазарите, но не много хора очакват устойчив спад под 100 долара за барел“, каза Бен Кейхил, старши сътрудник в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон.

Цените на бензина в Съединените щати вече достигнаха 13-годишен връх тази година.

САЩ освобождават около един милион барела на ден от своя стратегически петролен резерв (SPR) от април, като част от плана си да изпратят около 180 млн. барела към пазара

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии