Кои са най-застрашените страни, ако "Путин спре кранчето на газа докрай"?

Свят

Тази седмица контролираният от Кремъл енергиен гигант "Газпром" спря доставките на газ през газопровода "Северен поток 1"

Тази седмица контролираният от Кремъл енергиен гигант "Газпром" спря доставките на газ през газопровода "Северен поток 1" до 21 юли, след като вече беше намалил производството си до по-малко от 40% от капацитета.

Според много анализатори в тази ситуация нарастват опасенията, че руският президент може просто да откаже да активира доставките отново и да "завърти кранчето докрай", съобщава „Гардиън“.

Тази седмица енергийните ръководители на консултантската компания Aurora в Оксфорд са помолени да гласуват дали по тяхно мнение доставките ще бъдат възобновени. Гора от уверени ръце се изстрелва за „да“, близко на брой количество казва „не“, но само Владимир Путин знае отговора.

Страховете за доставките на газ накараха европейските държави бързо да запълнят капацитета си за съхранение преди зимата. Андрий Йермак, началник на кабинета на президента на Украйна Володимир Зеленски, обвини Русия в провеждане на „газов шантаж“. За разлика от това, нациите с по-тесни връзки с Русия, включително Беларус и Турция, преживяват значително по-малки смущения.

Въпреки че Москва има опит в ограничаването на газовите потоци за Европа като част от минали спорове с Украйна – включително през 2005-06 г., 2009 и 2017 г. – мнозина в индустрията предполагаха, че тъй като Кремъл е поддържал доставките през цялата Студена война, няма да прибегне до прекъсване на най-големия си пазар в съвременната история. Въпреки това Бен ван Берден, главен изпълнителен директор на Shell, каза тази седмица, че Путин е показал, че „е способен и желае да използва доставките като оръжие“.

Стратегията има очевидните цели да отслаби съюзниците на Киев и потенциално да настрои нациите една срещу друга, казват от „Гардиан“.  Тази седмица премиерът на Унгария Виктор Орбан, за който се смята, че е поддръжника на Путин, каза, че ще спре износа на газ към своите съседи. Този ход подкопава регламент, който подкрепя солидарността между европейските страни.

По-малко газ, продаван в Европа, означава по-малко пари за военния фонд на Кремъл и на тази база ЕС се ангажира да намали руския внос с две трети до края на годината. Въпреки това, въпреки че лидерите на ЕС се споразумяха за частично ембарго върху руския петрол, пълна забрана на неговия газ изглежда малко вероятна.

И така, кои страни са най-уязвими от натиска на Путин, ако кранчето спре?

Германия

Европейската икономическа сила е най-силно изложена на опасност от внезапната липса на руски газ след затварянето на Северен поток 1, който минава от Виборг, северозападно от Санкт Петербург, под морето до балтийското крайбрежие на Германия.

Германският министър на икономиката Роберт Хабек казва, че Кремъл използва газа "като оръжие" и признава, че страната му е направила "сериозна политическа грешка", като е станала твърде зависима от руските доставки. Германия внесе 59,2 млрд. кубични метра газ чрез Северен поток 1 през 2021 г. и се надяваше да удвои това чрез новия тръбопровод - Северен поток 2, но спря тези планове дни преди началото на войната в Украйна.

Германия набързо се опита да се откаже от руския газ, за ​​да се дистанцира от Путин.  Междувременно "Газпром" намали доставките през "Северен поток 1" до 40% от капацитета си в средата на юни. В резултат на това зависимостта на Германия от руския газ е спаднала от 55% от общото потребление на 35% след началото на войната. Правителството все още е принудено да прави опити да ограничи използването на газ, з ада не обяви газова криза. То все мерки като поиска от промишлените потребители да намалят употребата и насърчи градовете да изключат светофарите през нощта, да намалят използването на климатици и да спрат да осветяват историческите сгради.

Инвеститорите са най-песимистично настроени за германската икономика от разгара на дълговата криза в еврозоната през 2011 г. на фона на опасения, че тя може да изпадне в рецесия.

Италия

В момента италианците се борят с гореща температурна вълна, но оставането на топло тази зима все още е на първо място в дневния ред в страна с най-застаряващото население в Европа. Вносът на руски газ представляваше 18% от потреблението преди войната в Украйна и до голяма степен се пренася по газопровода Trans Austria.

Енергийната група „Ени“ заяви тази седмица, че Газпром ще намали доставките за Италия с една трета, в допълнение към съкращенията от 60% след избухването на войната. Асоциацията, представляваща италианската индустрия (Confindustria), заяви, че пълното спиране може да доведе до спад на БВП с 2%. Нарастващата доходност на облигациите показва, че пазарите са все по-загрижени за способността на страната да изплати огромните си дългове.

Местата за съхранение на газ в Италия вече са пълни на около 60% и бяха предложени планове потребителите да намалят отоплението си тази зима и да прекарват по-малко време във взимане на душ.

Словакия

SPP, основният словашки вносител на газ, получава по-голямата част от доставките си от Русия и дори Зеленски призна, че словаците не могат веднага да спрат този източник. SSP успя да увеличи вноса на втечнен природен газ (LNG) от Норвегия и други нации до края на годината. Нов полско-словашки междусистемен тръбопровод, който трябва да бъде открит по-късно тази година, също се тества.

Австрия

Австрия получава 80% от газа си от Русия, а депата й за съхранение покриват едва 39% от годишните й нужди. Въпреки това правителството обеща да похарчи 6,6 млрд. евро за натрупване на резерви.

Нидерландия

Нидерландското министерство на енергетиката заяви, че страната е успяла да постигне целта си да прекрати нуждата си от руски газ за вътрешни нужди. Въпреки това, като огромен център за съхранение и транспорт, страанта може да понесе удари от намалените потоци. През май „Газпром“ спря доставките на газ за холандската компания GasTerra, след като тя отказа да изпълни исканията на Кремъл доставеният газ да се плаща в рубли.

Франция

Франция е по-малко зависима от някои свои съседи от Русия и страната на Владимир Путин доставя около 17% газ на французите. Русия за кратко прекъсна доставките за Франция през юни, а финансовият министър Бруно Льо Мер тази седмица описа спирането на руския газ като „най-вероятния сценарий“.

Той каза, че страната първоначално ще поиска от домакинствата и бизнеса да намалят потреблението на енергия, а след това ще разгледа възможността за изграждане на нова инфраструктура, като например плаващ завод за втечнен природен газ. Френският гигант за производство на гуми Michelin заяви, че е преработил котлите си, за да гарантира, че ще може да работи както с петрол, така и с газ.

Испания

Испанският премиер Педро Санчес е изправен пред геополитически напрежения относно газовите доставки на страната по всички фронтове. Решението му да подкрепи Мароко в спора за Западна Сахара доведе до намаляване на газовите потоци от Алжир, който сега е изпреварен от Русия като втория по големина доставчик на Испания след САЩ. Руските доставки са изцяло от LNG, докато алжирският газ се доставя до голяма степен по тръбопроводи за Испания.

Санчес говори за съществуващите съоръжения на Испания – страната представлява 37% от капацитета на ЕС за повторна газификация, където LNG се превръща обратно в природен газ – така че може да увеличи износа към останалата част на Европа. Испания и съседна Португалия също въведоха временно ограничение на цената на газа на едро.

Полша

Русия отряза Полша и България в края на април, след като те отказаха да изпълнят нейните искания да плащат в рубли. Полша е получила около половината от своя газ от Русия, като 9,9 млрд. кубически метра от 20 милиарда, които използва годишно, идват по газопровода Ямал. Той обаче разчита на въглища за по-голямата част от мощността си и вече е напълнил своите газови хранилища.

Договорът с Газпром от 1996 г. трябваше да приключи тази година и Полша няма намерение да го поднови. Том Марзек-Мансър, ръководител на газовите анализи в консултантската компания ICIS, каза: „Полша не е в лоша позиция, защото не се доверява на Русия от много години. Тя започна този разговор за сигурността на енергийните доставки много по-рано от други страни.“

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст