![Преди Св. Валентин: Ръст на цените на шоколада с 20%](https://img.cms.bweb.bg/media/images/286x161/Nov2024/2113437816.jpg)
Преди Св. Валентин: Ръст на цените на шоколада с 20%
Цените на какаото достигат рекорд
Доналд Тръмп твърди, че отношението към американските компании е несправедливо
Доналд Тръмп напусна преговорите с Организацията за икономическо сътрудничество (ОИСР) за глобално данъчно споразумение с изпълнителна заповед. Причината? Новият американски президент твърди, че отношението към американските компании е несправедливо.
Без да губи време, нововстъпилият в длъжност президент на САЩ Доналд Тръмп подписа указ, който хвърли в хаос идеята за глобален минимален корпоративен данък, казва DW.
Международното споразумение, което беше замислено и подкрепено от ОИСР, беше подкрепено и от бившия президент на САЩ Джо Байдън и близо 150 други държави.
Изпълнителната заповед на Тръмп изяснява, че предишната подкрепа и ангажименти на САЩ са невалидни. Това е опит да се възвърнем „суверенитета и икономическата конкурентоспособност на нашата нация“ и да се противопоставим на чуждестранни данъчни практики, които биха могли да доведат до „отмъстителни международни данъчни режими“ за американските компании, каза той.
Какво би направила евентуална световната данъчна сделка?
Подкрепеното от ОИСР споразумение има две части:
1. Уверете се, че големите компании изобщо плащат данъци.
Това означава, че глобален минимален данък от 15% ще бъде наложен върху печалбите на големите мултинационални корпорации. Ако не плащат поне 15% в родните си страни, други страни могат да им наложат данък „допълване“.
Правилото се прилага само за компании, които отчитат глобални приходи от 750 милиона евро (782 милиона долара) или повече. Това високо препятствие означава, че само около 100 глобални компании ще бъдат обект на такова правило.
2. Накарайте компаниите да плащат част от данъци си, където правят печалби
Това означава, че определен облагаем доход ще бъде преместен и обложен с данък там, където е спечелен, вместо там, където компанията има седалище или физическо присъствие.
Необходимо ли е участието на САЩ за сделката?
За да работи такава глобална сделка ефикасно, САЩ трябва да бъдат част от нея - не на последно място защото много от компаниите, към които биха били насочени тези данъци, са американски компании като Amazon, Apple, Google и Facebook.
Няколко държави въведоха подкрепените от ОИСР правила, докато други все още са в процес на това или преосмислят своето участие.
САЩ така и не ратифицираха сделката, тъй като Байдън не успя да събере достатъчно гласове в Конгреса, което означава, че няма незабавна промяна за базираните в САЩ бизнеси, след като страната обърна гръб на сделката през миналата седмица.
Републиканците видимо не искат мултинационалните компании на САЩ да плащат данъци навсякъде.
Всички пътища водят ли до тарифи?
Клаузинг, заместник-помощник-секретар по данъчния анализ в Министерството на финансите на САЩ по време на първата част от управлението на Байдън, смята, че други страни могат да поддържат сделката жива, като се придържат към минимален данък в замяна на достъп до техните пазари.
Компаниите, които не искат да плащат, могат да избегнат да правят бизнес в тези страни. За да работи това без сътрудничеството на САЩ, тези страни ще се нуждаят от непоколебимо сътрудничество, особено след като правителството на САЩ няма да гледа с добро око на страните, които едностранно облагат американските компании.
За да спре тези опити преди време, изпълнителната заповед на Тръмп даде на ръководителя на Министерството на финансите и на търговския представител на Съединените щати 60 дни, за да „следят дали някоя чужда държава не спазва данъчно споразумение със Съединените щати или има данъчни правила в поставят или има вероятност да въведат данъчни правила, които са извънтериториални или непропорционално засягат американските компании."
Компаниите са изправени пред едностранни данъци върху цифровите услуги
С все по-малки надежди, че глобалната данъчна сделка ще се осъществи, се очаква държавите да се състезават една срещу друга и да достигнат до едностранни данъчни разпоредби.
Франция, Италия, Испания, Обединеното кралство, Индия и Нова Зеландия вече имат въведени „данъци върху цифровите услуги“. Други вероятно скоро ще ги приложат или активират отново.
Данъците върху цифровите услуги са данъци върху приходите на компании, които предоставят услуги като онлайн реклама, използване на данни, електронна търговия или стрийминг. Тези данъци гарантират, че държавите могат да облагат печалбите, генерирани на техните местни пазари, дори ако тези компании нямат физическо присъствие там.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Цените на какаото достигат рекорд
Той е в мениджмънта на банката от началото на 2023 г.
Не са обявени причините за смяната му