Топ 5 защитени професии от държавата за 2024/2025
В кои професии има най-малко кадри?
Москва изисква по-големи отстъпки от цените на активите, които те искат да продадат
Някои чуждестранни компании, които се опитват да излязат от Русия, са изправени пред голям скок в разходите, тъй като Москва изисква по-големи отстъпки от цените на активите, които те искат да продадат, съобщава Reuters.
Русия постоянно затяга изискванията за напускане, скоро след като Москва започна така наречената "специална военна операция" в Украйна през февруари 2022 г. Мениджърите казват, че ориентирането в правилата става все по-трудно.
Според анализ на Ройтерс на фирмени документи и отчети чуждестранните компании вече са претърпели загуби от над 80 млрд. долара от дейността си в Русия, поради отписвания и пропуснати приходи.
Холандската пивоварна Heineken заяви, че е приключила излизането си от Русия, като е продала операциите си там на руската Arnest Group за символичната сума от 1 евро.
Москва постепенно наложи и допълнителни пречки за излизане. Заплахата от национализация също надвисва, особено след като през юли бяха конфискувани руските активи на датската пивоварна Carlsberg и френския производител на кисело мляко Danone.
Сред компаниите, които все още са в процес на договаряне на излизане, са телекомуникационната група Veon, технологичната група Yandex и италианският кредитор Intesa.
Москва вече изисква 50 % отстъпка от всички чуждестранни сделки, след като консултанти, избрани от руското правителство, са оценили бизнеса.
Русия също така изисква вноска в руския бюджет в размер на поне 10 % от цената.
Руското министерство на финансите заяви, че не налага намаляване на крайните продажни цени, но може да коригира оценките по време на процеса на продажба.
"Цената може да се промени само в случай, че комисията посочи неправилна оценка на пазарната стойност на чуждестранния бизнес", се казва в писмен отговор на въпросите на Ройтерс.
Министерството на икономиката и централната банка също оценяват предприятията и също могат да направят "корекция" на цената.
Правителствената комисия, която следи за чуждестранните инвестиции, трябва да одобрява сделки, в които участват компании от така наречените "неприятелски" държави - тези, които са наложили санкции на Русия заради действията ѝ в Украйна. Банките и енергийните компании също се нуждаят от личното одобрение на президента Владимир Путин, за да продават.
Източник от финансовия пазар, работещ с компании, които се стремят да напуснат Русия, заяви, че комисията връща някои сделки, като твърди, че оценката трябва да е с 20-30% по-ниска.
В кои професии има най-малко кадри?
Кога левът ще престане да бъде средство за плащане?
Под собствеността на Мъск X е активно рекламиран като алтернатива на традиционните медии