1 USD
1.80911 BGN
Петрол
Bitcoin
$70,477.0

От Никсън до Тръмп - президентските скандали на САЩ

Свят

Това са големите политически скандали по време на избори в щатите

Една от най-силните държави в света - САЩ е претърпявала много скандални избори през годините. В следващите редове ще видим някои от големите политически скандали, разтърсили политиката на Съединените щати от 1972-2020 г.

Скандалът Уотъргейт беше политически скандал, който в крайна сметка доведе до позора и оставката на президента Никсън от длъжност през 1974 г. Аферите бяха резултат от проникване през 1972 г. в централата на DNC (Националния комитет на Демократическата партия), която се намираше в офис сградата на Уотъргейт във Вашингтон. Пробивът е опит за подслушване на централата на DNC и откриване на документи, които могат да бъдат използвани срещу кандидата на демократите на изборите през 1972 г. Взломът и последвалите опити за прикриване доведоха до разследването и разкриването на цялата афера. Това в крайна сметка доведе до решението на президента Никсън да подаде оставка от длъжност през 1974 г. Той беше помилван от президента Джералд Форд скоро след това, пише  Lloyd Sealy Library.

Снимка: Reuters
На 15 юли 1979 г. президентът Джими Картър изнесе реч, в която се обърна към нацията относно енергийната криза, при която бензинът внезапно изпадна в недостиг, най-вече поради действията на страните производителки на петрол в Близкия изток. Въпреки че той не е използвал думата „неразположение“ в речта, самата реч става символ на „неразположение“ (чувство на дискомфорт, болест или безпокойство, чиято точна причина е трудно да се установи.) Начинът, по който президентът Картър говореше и се държеше по време на речта, изглежда засили усещането, че нацията под негово ръководство страда от неразположение. Именно неговото олицетворение като символ на американското неразположение ще доведе до поражението му на президентските избори през 1980 г.

Снимка: Reuters
През 1979 г. шахът на Иран е свален от ислямски фундаменталисти, водени от аятолах Хомейни. През този период американското посолство е нападнато и превзето с 52 американски граждани, взети за заложници. Кризата със заложниците продължи 444 дни от 4 ноември 1979 г. до 20 януари 1981 г. Администрацията на Картър първоначално се опита да се държи дипломатично и влезе в преговори, но се провали напълно. Тогава президентът Картър нареди военна спасителна операция, която се превърна в пълен провал и доведе до смъртта на осем американски войници. Некадърността и унижението, причинени от този епизод, бяха една от основните причини за неуспеха на Картър да спечели преизбирането през 1980 г.

Когато се кандидатира за президент през 1988 г., Джордж Х. У. Буш направи известно обещание по телевизията, където каза „Четете по устните ми: БЕЗ НОВИ ДАНЪЦИ!“ Това беше популярна позиция и беше една от причините той да спечели изборите през 1988 г. Въпреки това през 1990 г. той наруши обещанието си и включи нови данъци в бюджета си. Това обещание и неговото нарушаване се обърнаха срещу него при изборите през 1992 г. и бяха една от причините да не успее да спечели преизбирането през 1992 г. срещу Бил Клинтън.

През 1998 г. президентът Бил Клинтън стана вторият президент след Андрю Джонсън, който беше отстранен от Конгреса. Той беше официално обвинен в лъжа под клетва и възпрепятстване на правосъдието, произтичащи от показанията му в дело за сексуален тормоз, както и от публичното му отричане на афера със стажантката в Белия дом Моника Люински. Въпреки че по-късно той призна, че е правил секс с Моника Люински, Конгресът не можа да получи мнозинството от 2/3, необходимо за осъждане и отстраняване от длъжност, така че той остана президент до края на втория си мандат.

Президентските избори през 2000 г. между демократа Ал Гор и републиканеца Джордж У. Буш се оказаха много близки, особено във Флорида, където разликата между победа и поражение беше буквално няколкостотин гласа. Държавният секретар на Флорида удостовери гласуването за Джордж Буш, но демократите оспориха това и ги заведоха в съда. Въпросът в крайна сметка се озова във Върховния съд на САЩ, където делото "Буш срещу Гор" беше решено 5-4 в полза на кандидата на Републиканската партия. В крайна сметка републиканците спечелиха гласовете на Флорида и избирателната колегия с 537 гласа.

След терористичните атаки срещу Съединените щати на 11 септември 2001 г. правителството на САЩ установи, че те са били извършени от Ал Кайда, ислямска терористична група, ръководена от Осама Бен Ладин. Освен това беше установено, че той се укрива в Афганистан и че ислямското фундаменталистко правителство на тази нация отказа да го предаде, така че беше взето решение да се влезе във война с Афганистан. Съединените щати остават във война в Афганистан от 2020 г., въпреки че Бин Ладен беше намерен в Пакистан на няколко пресечки от техния еквивалент Уест Пойнт през 2011 г. Резиденцията му беше нападната от американски военни сили и той беше убит.

Що се отнася до Ирак, през 2003 г. страхувайки се от възможността иракското правителство под контрола на диктатора Саддам Хюсеин да е имало или да се опитва да се сдобие с оръжия за масово унищожение, Съединените щати навлязоха в Ирак и свалиха Хюсеин от власт. Нито едно от опасните оръжия за масово унищожение не беше открито от американските сили, които бяха изправени пред насилствени ислямски бунтове в страната. Официално президентът Барак Обама изтегли американските сили от страната през 2011 г., но голяма американска армия остана там.

Снимка: Reuters
На президентските избори през 2016 г. републиканският кандидат Доналд Дж. Тръмп се изправи срещу съперника на Демократическата партия Хилъри Клинтън. В навечерието на изборите Хилари Клинтън водеше в повечето предизборни проучвания и имаше голям скептицизъм сред политиците, експертите и анкетьорите, че Тръмп ще се сблъска с нещо различно от съкрушително поражение. В изборната нощ Хилари Клинтън загуби президентството от Доналд Тръмп. Това политическо разстройство е сравнимо със ситуацията при преизбирането на Хари Труман през 1948 г. След изборите много политици и политически експерти твърдяха, че Тръмп е откраднал изборите с чужда помощ и законодателната власт е започнала няколко разследвания, включително импийчмънт. Тръмп остана президент за целия си мандат от 2016-2020 г.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии