Можете да игнорирате шефовете си, но само в тези страни и след работно време

 

В кои страни имате право да се „изключите“ след работа?

 

Австралия стана последната държава, която позволява на служителите правото да се „изключат“ след работа, мярка, която досега е прилагана предимно в европейските държави. Съгласно новото законодателство, което влезе в сила, организациите нямат право да наказват служители за това, че не вдигат телефона си или не отговарят на имейли извън работното време.

Ето кои са останалите държави от ЕС, които практикуват това правило, според CNBC:

Франция

Франция налага този закон през 2017 г. Компаниите с 50 или повече служители са длъжни да преговарят с представители на служителите, за да решат кога с работниците може да се осъществи връзка чрез електронни комуникационни методи. Неспазването на правилата води до глоба до 1% от общата компенсация на работника. Франция е известна с това, че има един от най-регулираните пазари на труда в развития свят, до голяма степен поради изискваната от закона за 35-часова работна седмица.

Белгия

Белгия дава на работниците правото да игнорират съобщения, свързани с работата, след работно време от 2022 г. Първоначално това важи само за държавни служители, след това законодателството е разширено и обхваща персонала в частния сектор, който работи в компании с 20 или повече служители. Служителите в Белгия също имат четиридневна работна седмица.

Португалия

В Португалия на работодателите е забранено да контактуват със служители след работно време в това, което законите определят като „право на почивка“. Служителите също имат право на поне 11 последователни часа „нощна почивка“, през които не трябва да бъдат безпокоени, освен ако не е спешно.

Испания

Служителите в Испания имат правото да не провеждат абсолютно никаква комуникация, свързана с работа, след работно време. Правилото е създадено с цел насърчаване на добрия баланс между професионалния и личния живот.

Ирландия

Ирландия има кодекс свързан с практиката относно правото на прекъсване на връзката с офиса извън работно време. Кодексът дава на работниците правото да не се занимават с работа извън нормалното работно време, както и налага задължение на работодателите да зачитат правата на служителите си. Правилата обхващат всички видове заетост, от дистанционна работа до работа в офис.

Италия

За Италия законодателството се прилага по-специално за дистанционната работа. То предвижда, че всяко споразумение за дистанционна работа трябва да уточнява определени периоди на почивка и да очертава мерките, необходими на служителя да се откаже напълно от устройствата, свързани с работата.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст