„Получихме CV от човек на 73 години“: Как и кога да се преквалифицираме?

БГ Бизнес

Според специалистите настоящ проблем в преквалификацията ще имат освободените работници от ТЕЦ „Марица“

 

В днешно време е изключително лесно да намериш ресурси и обучения, за да подобриш или промениш квалификацията си. Това казаха в предаването “За града” по bTV Radioспециалистите по „Човешки ресурси“ Георги Първанов и Дани Коцева.

  • В кои сектори е най-лесно да се преквалифицираме?
  • Защо според специалистите можем да се преквалифицираме и преди пенсия?
Снимка: bTV Radio

Според глобално проучване на Global Talent Friend, една от най-големите международни консултантски компании в света, един от всеки трети мениджър на високо ниво счита, че няма необходимите ресурси, за да достигне плановете си за растеж.

„От друга страна обаче имаме и гледната точка на служителите, като един от всеки трима счита, че ще бъде наложително да се преквалифицира поради промените настъпили при навлизането на генеративния изкуствен интелект (AI)”, казва Коцева като допълва, че компаниите в световен мащаб се опитват да предоставят необходимите обучения, за да направят служителите си конкурентни.

Снимка: bTV Бизнес екип

Първанов припомня, че в Агенциите по заетостта във всеки град има отворени програми за дигитални умения и езикови нива, които са безплатни.

„Моите очаквания от това, което виждам на пазара на труда и което се говори в медиите е че, хората трябва да обърнат внимание на преквалификацията в следващите месеци и години. Много се говори по отношение на хората в ТЕЦ-овете „Марица“, които ще бъдат освободени и там трябва да се прегледат техните компетенции, какви са възможностите, в какви професии могат да се преквалифицират или да се релокират“, добаря той.

По думи на Първанов в последните месеци се забелязва застой в аутсорсинг сектора, където нивата на заплащане в България стигнаха високи стойности и ние в България сме все по-неатрактивна дестинация.

„Много от бизнесите се насочват към Северна Африка и други страни, така че част от тези хора, които имат езикови и счетоводни умения ще трябва да мислят за друга област, в която да се развиват“, разяснява Първанов и казва, че в съвременния свят ще се наложи на всеки 6-7 години да придобиваме нови знания или да сменяме професията.

Снимка: ТЕЦ "Марица изток 3"

По думи на експертите туризмът е отрасълът, в които винаги има търсене на кадри, защото почти никакъв генеративен изкуствен интелект не може да замени работната сила. Другият такъв сектор са недвижимите имоти, в който човек може да влезе бързо и да постигне добри резултати. Друг сектор, в който може бързо да се подготви за половин до една година може да се подготвят добри служители е сферта на „Човешките ресурси“.

Снимка: Getty/Istock Photos

„Темата за възрастта отпада. Ако сме си мислили, че ще придобиваме нови знания и умения само докато сме млади, това не е така. Трябва да се подготвени, че ще се преквалифицираме и на 60 години и на 65 и на 70 и преди пенсия може да се наложи да учим нови неща“, казва Първанов.

„Преди да дойда получих CV от човек на 73 години, който си търси работа на пълен работен ден. Навлизаме в други времена. Имаме и рекордна година от хора на 15-16-17 години, които искат да работят по различни причини“, допълва той и казва, че наблюдават и случи, в които одитор става учител по йога, счетоводители стават готвачи и това се случва и в средата на кариерата и преди пенсиониране.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст