Какво не знаем за взривения язовир Каховка

Десетки населени места вече са наводнени, водата продължава да покачва нивото си

Огромен язовир от съветската епоха на река Днепър, който разделя руските и украинските сили в Южна Украйна, беше пробит във вторник, отприщвайки наводнения в зоната на военни действия.

Украйна каза, че Русия го е унищожила, докато Русия каза, че Украйна го е саботирала, за да прекъсне водоснабдяването на Крим и да отвлече вниманието от "неуверена" контраофанзива, съобщава Reuters.

Какво се случи - и какво не знаем?

Язовирът, част от водноелектрическата централа Каховка, е висок 30 метра (98 фута) и дълъг 3,2 км (2 мили). Строителството започва при съветския лидер Йосиф Сталин и завършва при Никита Хрушчов.

Язовирът преодолява река Днепър, която формира фронтовата линия между руските и украинските сили в южната част на Украйна.

Създаването на язовир Каховка с площ от 2155 кв. км (832 кв. мили) през съветско време принуди около 37 000 души да бъдат преместени от домовете си.

Резервоарът съдържа 18 кубически километра (4,3 кубични мили) вода - обем, приблизително равен на Голямото солено езеро в американския щат Юта.

Снимка: Reuters

Резервоарът също така доставя вода на Кримския полуостров, който Русия анексира през 2014 г., и на Запорожката атомна централа, която също е под руски контрол.

Защо е пробита язовирната стена?

Украинският президент Володимир Зеленски обвини руските сили, че са взривили водноелектрическата централа Каховка от вътрешността на съоръжението и каза, че Русия трябва да отговаря за „терористична атака“.

„В 02:50 руските терористи извършиха вътрешна детонация на конструкциите на Каховската ВЕЦ. Около 80 населени места са в зоната на наводнение“, каза Зеленски след извънредна среща на висши служители.

Украински военен говорител каза, че целта на Русия е да попречи на украинските войски да преминат река Днепър, за да атакуват руските окупационни сили.

Резервоарът съдържа 18 кубически километра (4,3 кубични мили) вода - обем, приблизително равен на Голямото солено езеро в американския щат Юта.

Как ще се отрази на района?

С покачването на водните нива има вероятност много хиляди хора да бъдат засегнати. Започват евакуации на цивилни от двете страни на фронтовата линия.

Сателитни снимки на повече от 2500 квадратни километра (965 квадратни мили) между Нова Каховка и Днепровския залив югозападно от град Херсон на Черно море показват множество наводнени градове и села.

Снимка: Ройтерс

Украински служители изчислиха, че около 42 000 души са изложени на риск от наводнението, което се очаква да достигне пика си в сряда, включително около 25 000 в контролираните от Русия части. Около 80 общности бяха застрашени от наводнения.

Водоснабдяване на Крим

Разрушаването на язовира рискува да понижи нивото на водата в Севернокримския канал от съветската епоха, който традиционно е снабдявал Крим с 85% от нуждите му от вода.

По-голямата част от тази вода се използва за селското стопанство, част за промишлеността на Черноморския полуостров и около една пета за питейна вода и други обществени нужди.

Запорожката атомна електроцентрала, най-голямата в Европа, получава вода за охлаждане от резервоара. Намира се от южната страна, сега под руски контрол.

„Текущата ни оценка е, че няма непосредствен риск за безопасността на централата“, каза шефът на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси.

Той каза, че е важно охлаждащото езеро да остане непокътнато, тъй като доставя достатъчно вода за охлаждане на спрените реактори.

„Не трябва да се прави нищо, което потенциално да подкопае нейната цялост“, каза Гроси.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст