Няма опасност от режим на тока, но цената е под въпрос
Думите са на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов
Учените разкриха интересни неща
Два пъти годишно хиляди посетители се тълпят в древния град на маите Чичен Ица, разположен на полуостров Юкатан в Мексико, в очакване на спускането на Кукулкан. Те се събират около пирамидата на мястото, наречена El Castillo („Замъкът“) от испанските конквистадори, където според легендата Кукулкан, богът на пернатата змия, слиза от небесата, благославя своите поклонници на земята и след това се отправя към подземния свят, или Xibalba.
В действителност залязващото слънце по време на пролетното и есенното равноденствие хвърля сянка върху северната балюстрада на El Castillo, която наподобява формата на змия, плъзгаща се надолу по стълбите, ефект, който се засилва от главите на изваяни зверове в основата. Докато тълпите наблюдават феномена отвън, археолозите изследват вътрешността на пирамидата от близо сто години.
Археологическите проучвания на El Castillo разкриха не само отломките или пръстта, от която са изградени много мезоамерикански пирамиди, но и две по-ранни пирамиди и вероятно вход към ада или Шибалба, пише на сайта си Britannica.
Със своята приятна радиална симетрия, спретнати стъпаловидни платформи и увенчаващ храм, El Castillo е една от най-разпознаваемите мезоамерикански пирамиди. Вероятно е построен от толтеките-маи между 1050 и 1300 г., когато останалата част от населението на маите намалява. Той е известен не само със спускането на Кукулкан, но и с връзката си с календара на маите.
Всяка от четирите страни на пирамидата има стълбище от 91 стъпала. Общият брой на стъпалата, комбиниран с храма на върха му, се равнява на 365 - броят на дните в слънчевата година на маите. Храмът на върха е бил използван изключително от свещеници, които са извършвали свещени ритуали на височина, която ги е доближавала до боговете в небето.
Свещениците се изкачвали по едно от четирите стълбища, за да стигнат до храма - пирамидата никога не е била предназначена за влизане. През 30-те години на миналия век обаче група багери започват да проучват и откриват, че друга пирамида-храм е сгушена в по-голямата пирамида. Допълнителни разкопки разкриха, че има девет платформи, едно стълбище и храм, съдържащ човешки останки и ягуаров трон и така наречения Chac Mool.
Chac Mool е вид скулптура на маите на абстрактна мъжка фигура, легнала и държаща купа, използвана като съд за жертвоприношения. Изследователите теоретизират, че тази пирамида е построена някъде между 800 и 1000 г. сл. н. е. В средата на 2010 г. археолози, използващи неинвазивни техники за изобразяване, откриха още една пирамида, заровена в другите две. Те теоретизират, че вероятно е построена между 550 и 800 г. и може да е имала едно стълбище и олтар.
И преди археолозите са откривали по-ранни структури в няколко мезоамерикански пирамиди. Например, разкопките на пирамидата на Слънцето в Теотиуакан, която е построена от неназована древна култура близо до Мексико Сити около 100 г. сл. н. е., установиха, че пирамидата вероятно е била построена върху три по-ранни структури. Учените спекулират, че владетелите често са строили върху съществуващи сгради, за да надминат своите предшественици. Интересното е, че археолозите, работещи през 70-те години на миналия век, също откриха система от пещери и тунели под Пирамидата на Слънцето, която се свързваше с различните подземни реки на града. Откритието подсказа целенасочено решение да се строи точно на това място.
Археолозите направиха подобно откритие в Чичен Ица през 2010 г. Още веднъж използвайки неинвазивни техники за изобразяване, те откриха това, което смятат за сенот или голяма дупка, под основата на El Castillo. Свързано с култа към боговете на дъжда, наречени Chacs, това беше мястото на редовни дарения, включващи скъпоценни предмети като нефрит, злато и мед, както и хора. Този сенот се свързва с многобройните подземни реки и пещери под варовиковата скала на Чичен Ица, геоложка формация, наречена карст.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Думите са на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов
През септември изтекъл доклад описва 88% спад в основните печалби
Това означава, че растежът на еврозоната ще бъде по-слаб от очакваното