1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,854.2

Количествата, изнесен втечнен газ от САЩ за Европа, надминават обещаните от Байдън

Свят
 

Обещанието на американския президент може би се е оказало прекалено скромно

През март президентът на САЩ Джо Байдън обеща на европейските лидери да осигури доставки на втечнен газ (LNG), за да компенсира недостига от намалените руски доставки.

По това време индустрията за втечнен природен газ в САЩ вече беше достигнала границите на своя износ и световният пазар беше доминиран от дългосрочни договори, които могат да диктуват къде ще отиде изнасяният газ през следващите двадесет години, съобщава БНР.

Обещанието на Байдън може би се е оказало прекалено скромно.

САЩ са на път да надвишат лесно мартенския ангажимент на Байдън за допълнителни 15 млрд. кубични метра втечнен природен газ за Европа тази година, според анализ на Ройтерс на данните за износа, събрани от компанията Refinitiv, като дори бъде утроено обещанието на американския президент.

Производител номер 1 на природен газ се превърна в най-големият износител на LNG в света през първата половина на 2022 г., съобщи в понелденик Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA).

Повишеният износ е добра новина за администрацията на Байдън, която се стреми да засили енергийните връзки с Европа като начин за борба с влиянието на Русия върху стария континент. Но като се има предвид ненаситното търсене на природен газ в света, този европейски внос идва за сметка на по-бедни нации като Пакистан и Индия, които могат да се сблъскат с енергиен дефицит или да бъдат подтикнати към нови сделки с Русия.

До юни тази година САЩ са изнесли около 57 млрд. куб. метра под формата на втечнен природен газ, като 39 млрд. куб. м, или 68%, отиват за Европа, показват данните на Refinitiv. За сравнение, през цялата 2021 г. САЩ изнесе за Европа 34 млрд. куб. м втечнен газ, или 35%, от американския износ на LNG.

Това означава, че САЩ вече са изпратили повече газ за Европа през първите шест месеца на 2022 г., отколкото през всичките 12 месеца на 2021 г. Ако износът за Европа продължи със същото темпо през втората половина на настоящата година, общото увеличение спрямо 2021 г. ще достигне около 45 млрд. куб. метра.

Темпът на износа обаче се забави през юни, след като пожар затвори Freeport LNG, който осигурява около 20% от обработката на втечнен природен газ САЩ, като цялостното възстановяване на работата не се очаква да бъде факт до края на годината.

Друго предизвикателство може да бъде доста над средния очакван сезон на ураганите в Атлантическия океан, казаха анализатори, цитирани от Ройтерс.

Рязкото повишение на износа за Европа се случва, защото изпращачите на втечнен природен газ са готови да платят договорни неустойки за неизпълнение на доставки до страни като Пакистан, и да пренасочват товарите към Европа, където високата цена покрива таксата и печалбата, казаха анализаторите.

Тези анализатори, които по-рано твърдяха, че целта на Байдън е непостижима, сега казват, че индустрията, доминирана от компании като американската компания за втечнен газ Cheniere Energy Inc и мултинационалата енергийна компания TotalEnergies, се оказва много по-гъвкава, отколкото те очакваха.

"Стана много по-гъвкаво, отколкото повечето си мислеха, че може да бъде само преди три месеца", каза Хенинг Глойщайн, директор по енергетиката и климата в Eurasia Group.

Но това означава спад на износа на втечнен природен газ от САЩ за страни, които плащат по-малко. В Белгия например вносът на LNG от САЩ е нараснал с около 650%, докато износът от САЩ за Пакистан е намалял със 72%, показват данните на Refinitiv.

Референтните цени на газа в Европа са средно от началото на 2022 г. досега 34,06 долара за милион британски топлинни единици (mmBtu) в сравнение с 29,99 долара в Азия и 6,12 долара в САЩ, посочва Ройтерс.

Това се сравнява със средните цени за 2021 г. от16,04 долара в Европа, 18 долара в Азия и 3,73 долара в САЩ, показват още данните.

"Газпром" вече намали рязко доставките на газ през "Северен поток" до 40% от капацитета на газопровода, а в понелденик обяви, че от 27 юли ще ограничи тези доставки до едва 20% от капаците на ключовия тръбопровод.

Междувременно Европейската комисия призова като спешна стъпка страните членки на ЕС да намалят потреблението на газ с 15% до март, като това предложение ще бъде обсъждано на днешно важно заседание в Брюксел на европейските енергийни министри.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии