Съдебно жури в Северна Дакота призна екоорганизацията "Грийнпийс" за отговорна за клевета и я осъди да плати над 660 млн. долараобезщетение на петролна компания заради участието ѝ в един от най-големите протести срещу изкопаемите горива в историята на САЩ, съобщи BBC.
Базираната в Тексас Energy Transfer обвини "Грийнпийс" в нарушаване на територията, безпокойство и граждански заговор по време на демонстрациите срещу нефтопровода Dakota Access Pipeline преди почти десетилетие.
Компанията твърди, че „Грийнпийс“ е ръководила демонстрациите, чиято цел е била да нанесе финансова вреда на Energy Transfer.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Адвокатът на компанията заяви, че действията на протестите на организацията са причинили щети в размер между 265 милиона и 340 милиона долара. Той помоли журито да присъди на компанията тази сума плюс допълнителни щети.
"Грийнпийс", която обяви, че ще обжалва санкцията, още миналия месец коментира, че това може да доведе до фалита й и края на над 50-годишна активност на екоорганизацията.
Протестите срещу тръбопровода близо до резервата "Стендинг Рок Сиукс" привлякоха хиляди хора, но "Грийнпийс" твърди, че не е ръководила демонстрацията и че съдебният иск застрашава свободата на словото. Вместо това, организацията посочи, че протестите са били водени от местни лидери от коренното население, които се противопоставяли на тръбопровода.
Изграждането на тръбопровода за достъп до Дакота привлече международното внимание по време на първия мандат на президента Доналд Тръмп, тъй като индиански групи издигнаха лагер, опитвайки се да блокират преминаването му близо до резервата.
Протестите, при които имаше актове на насилие и вандализъм, започнаха през април 2016 г. и приключиха през февруари 2017 г., когато Националната гвардия и полицията разгониха демонстрантите.
В пика на акциите имаше над 10 000 протестиращи от над 200 индиански племена, стотици американски военни ветерани, актьори и политически лидери - включително настоящият министър на здравеопазването на САЩ Робърт Ф. Кенеди-младши.
Смразяващ ефект върху съдебните спорове от обществен интерес
Според Карл Тобиас, професор по право в Университета на Ричмънд във Вирджиния, "мащабът на присъдата ще има смразяващ ефект върху екологичните и други съдебни спорове от обществен интерес". По думите му това може да насърчи подобни компании да заведат такива дела.
Главният юрисконсулт на "Грийнпийс" – Интернешънъл Кристин Каспър подчерта, че битката не е приключила. Той обясни, че организацията тепърва започва с насрещен иск срещу делото и атаката им срещу свободата на словото и мирния протест.
"Грийнпийс" вече заведе насрещно дело срещу Energy Transfer в холандски съд, твърдейки, че петролната фирма се опитва да използва нечестно правната система, за да заглуши критиците. Целта на иска е организацията да си възстанови всички щети и разходи.