
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Цените на ориза се повишиха до най-високите си стойности от 15 години насам през 2023 г.
Високите цени на храните през последните години накараха земеделските стопани в цял свят да засаждат повече зърнени и маслодайни култури, но през 2024 г. потребителите ще се сблъскат с по-ограничени доставки поради неблагоприятните климатични условия, свързани с Ел Ниньо, ограниченията за износ и по-високите изисквания за биогорива, съобщава Reuters.
Световните цени на пшеницата, царевицата и соята - след няколко години на силни ръстове - се насочват към загуби през 2023 г. поради намаляването на ограниченията в Черно море и опасенията от глобална рецесия, въпреки че цените остават уязвими от шокове в предлагането и инфлация на храните през новата година, твърдят анализатори и търговци.
"Картината на предлагането на зърнени култури със сигурност ще се подобри през 2023 г. с по-големи реколти в някои от ключовите места, които имат значение. Но все още не сме излезли от ситуацията", казва Оле Хоуе, директор на консултантските услуги в брокерската компания IKON Commodities в Сидни.
"Имаме прогноза за времето на Ел Ниньо поне до април-май, Бразилия почти сигурно ще произведе по-малко царевица, а Китай изненадва пазара, като купува по-големи количества пшеница и царевица от международния пазар."
Прогнозите са, че климатичният феномен Ел Ниньо, който донесе суша в голяма част от Азия тази година, ще продължи и през първата половина на 2024 г., което ще изложи на риск доставките на ориз, пшеница, палмово масло и други селскостопански продукти в някои от най-големите износители и вносители на селскостопанска продукция в света.
Търговците и официалните лица очакват производството на ориз в Азия през първата половина на 2024 г. да намалее, тъй като сухите условия за засаждане и свиването на резервоарите вероятно ще намалят добивите.
Световните доставки на ориз се свиха още тази година, след като климатичният феномен Ел Ниньо намали производството, което накара Индия, най-големият износител в света, да ограничи доставките.
Докато другите зърнени пазари губеха стойност, цените на ориза се повишиха до най-високите си стойности от 15 години насам през 2023 г., като котировките в някои азиатски експортни центрове нараснаха с 40-45 %.
Следващата реколта от пшеница в Индия също е застрашена от липсата на влага, което може да принуди втория по големина потребител на пшеница в света да търси внос за първи път от шест години насам, тъй като вътрешните запаси в държавните складове спаднаха до най-ниското си ниво от седем години насам.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините