Доставките на основни храни през 2024 г. ще бъдат затруднени от сухото време и ограниченията на износа

Цените на ориза се повишиха до най-високите си стойности от 15 години насам през 2023 г.

Високите цени на храните през последните години накараха земеделските стопани в цял свят да засаждат повече зърнени и маслодайни култури, но през 2024 г. потребителите ще се сблъскат с по-ограничени доставки поради неблагоприятните климатични условия, свързани с Ел Ниньо, ограниченията за износ и по-високите изисквания за биогорива, съобщава Reuters. 

Световните цени на пшеницата, царевицата и соята - след няколко години на силни ръстове - се насочват към загуби през 2023 г. поради намаляването на ограниченията в Черно море и опасенията от глобална рецесия, въпреки че цените остават уязвими от шокове в предлагането и инфлация на храните през новата година, твърдят анализатори и търговци.

"Картината на предлагането на зърнени култури със сигурност ще се подобри през 2023 г. с по-големи реколти в някои от ключовите места, които имат значение. Но все още не сме излезли от ситуацията", казва Оле Хоуе, директор на консултантските услуги в брокерската компания IKON Commodities в Сидни.

"Имаме прогноза за времето на Ел Ниньо поне до април-май, Бразилия почти сигурно ще произведе по-малко царевица, а Китай изненадва пазара, като купува по-големи количества пшеница и царевица от международния пазар." 

Прогнозите са, че климатичният феномен Ел Ниньо, който донесе суша в голяма част от Азия тази година, ще продължи и през първата половина на 2024 г., което ще изложи на риск доставките на ориз, пшеница, палмово масло и други селскостопански продукти в някои от най-големите износители и вносители на селскостопанска продукция в света. 

Търговците и официалните лица очакват производството на ориз в Азия през първата половина на 2024 г. да намалее, тъй като сухите условия за засаждане и свиването на резервоарите вероятно ще намалят добивите.

Световните доставки на ориз се свиха още тази година, след като климатичният феномен Ел Ниньо намали производството, което накара Индия, най-големият износител в света, да ограничи доставките.

Докато другите зърнени пазари губеха стойност, цените на ориза се повишиха до най-високите си стойности от 15 години насам през 2023 г., като котировките в някои азиатски експортни центрове нараснаха с 40-45 %. 

Следващата реколта от пшеница в Индия също е застрашена от липсата на влага, което може да принуди втория по големина потребител на пшеница в света да търси внос за първи път от шест години насам, тъй като вътрешните запаси в държавните складове спаднаха до най-ниското си ниво от седем години насам.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст