Коронацията на крал Чарлз III струва на данъкоплатците 72 млн. паунда
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците
Кой е принцът и защо останките му са във Великобритания?
Служители в Бъкингамския дворец са отхвърлили искането за освобождаване на останките на етиопски принц, който е бил погребан в замъка Уиндзор през 19 век, съобщи BBC News.
Принц Алемайеху е роден през 1861 г. на Теводрос II, император на Абисиния (сега Етиопия), и пристига в Британската империя като сирак на седемгодишна възраст, след като е отведен от британски войници след битката при Макдала.
Бащата на Алемайеху се самоубива, за да избегне затвора след битката, а майка му умира по време на пътуването до Великобритания.
Кралица Виктория проявява интерес към младия принц и урежда образованието му. Алемайеху живее във Великобритания до края си, но умира от плеврит на 18-годишна възраст. Той е погребан в параклиса "Сейнт Джордж" на територията на замъка Уиндзор, 900-годишна кралска резиденция в Англия, която също е най-големият обитаван замък в света.
Потомците на Алемайеху призовават останките му да бъдат върнати в родината му. Един от потомците, Фасил Минас, каза пред BBC News, че Алемайеху не е трябвало да бъде погребан във Великобритания, защото това не е страната, в която е роден.
„Осъзнавайки отговорността да запазим достойнството на починалите, следователно, за съжаление, не е възможно да се съгласим с искането, но през последните години ние удовлетворихме исканията на етиопски делегации да посетят храма „Сейнт Джордж“ и ще продължим да го правим“, добавиха от двореца.
Това не е първият път, когато дворецът отхвърля искане за връщане на тленните останки на принца. През 2018 г., покойната кралица Елизабет II е отказала молбата на етиопския президент през 2006 г. Според етиопското посолство лордът Шамбелан е отговорил в писмо от името на кралицата, пишейки, че докато монархът е бил „за преместването”, идентифицирането на останките на принца не би било възможно.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците
Дизайнът се основава на руска междуконтинентална балистична ракета
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса