
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Никол казва, че е било предопределено да притежава къщата, която е била „място, където да дойде и да си поеме дъх. И да мечтае.”
От всички къщи, които майка ѝ почиства, докато расте в Албакърки, Никол Наранхо се влюбва в тази, която майка ѝ чисти всеки петък – дом от средата на века, построен около вътрешен двор и украсен с европейски антики.
Години наред Никол седи под бюрото в Томасвил в библиотеката и си представя, че управлява бизнес, докато майка й, Маргарет Гаксиола, почиства бюрото от прах и го полира с лимоново масло. Тя се възхищава на просторните стаи, камината, гледката към двора с изобилие от цветя.
„Можех да я видя как се скита от стая в стая, просто мечтаейки за всичко тук“, казва майка ѝ г-жа Гаксиола, пред New York Times.
През ноември 2020 г. дъщеря ѝ купува къщата, която тя е почиствала в продължение на 43 години – необичаен, но естествен резултат от близостта, която се формира между семейството на икономка и бившата собственичка на къщата Памела Кий - Линден, която умира през 2018 г.
„Мисля, че винаги съм знаела, че един ден ще свърша тук. Чувствам се правилно“, казва дъщерята, която сега е омъжена и е на 44 години.
Къщата е в Риджкрест, заможен квартал с улици с дървета и буйно озеленяване. В очите на едно малко момиче къщата винаги е изглеждала като имение, заобиколено от други имения. Тези домове всъщност не са имения, те са просто изящни къщи в хубав квартал.
Но по това време семейство Гаксиола живее на около 20 минути път в Лос Дюранес, квартал с по-ниски доходи, разделен на две от междущатска магистрала и известен със своята сплотена общност и полуселско усещане, с черни алеи, малки градини и кози и пилета в дворовете. Къщата им е нова, но скромна - 960 квадратни фута и една баня за четиричленно домакинство.
През 1976 г. г-жа Гаксиола работи в цветарски магазин. По това време тя е омъжена, на 29 и с три малки деца. В нуждата от малко по-стабилни доходи тя си намира работа като чистачка на непълен работен ден в един от почивните си дни в магазина.
При първото си посещение в Риджкрест г-жа Гаксиола е поразена от красотата на квартала и от стилно декорираната къща на г-жа Памела Кий-Линден с площ от 3000 квадратни фута.
Семейството на г-жа Гаксиола продължи да расте и в дните, когато тя чисти, води със себе си най-малките си дъщери, Моника и Никол, които са родени през 1978 г. Докато майка им си върши задълженията момичетата гледат предимно телевизия, въпреки че Никол, която е по-активна, получава малки задачи от майка си, за да я занимава, като например да изпразни всички кошчета за боклук и да смени торбичките. Съпругът на г-жа Гаксиола скоро пък е нает от Памела да боядиса къщата.
Посещението на къщата всяка седмица се превърна за Никол Наранхо в един поглед към света на изобилието. „Пам имаше кабелна телевизия. Пам имаше зърнени храни с известна марка. Килерът ѝ — казва днес Никол — изглеждаше като златна мина.
Сближаване
Собственичката на къщата г-жа Кий-Линден е израснала в Луисвил, Кентъки, като е единствено дете на успешен бизнесмен и в последстиве домакиня. Като млада жена тя живее с първия си съпруг, пилот от ВВС, в Англия, където е купила и реновирала историческа вила. По-късно г-жа Кий-Линден става собственик на магазин за платове, Beehive Fabrics.
Тя предприема годишни пътувания до Англия, отсядайки във вила в малко селце. Връщайки се обратно в Албакърки, създава градина в английски стил с рози и глициния и изпълни стаите на къщата си с антики, маслени картини и други традиционни мебели, закупени от пътуванията си.
„Къщата й беше девствена“, казва нейният приятел Том Духон. „Рафтове с много съкровища. Фино подбрани съкровища. Всички имаха смисъл. Всички имаха цел.”
Къщата и добротата
Всекидневната включва подходящ бял диван и два стола с голяма мраморна масичка за кафе. В ъгъла стои роял. Голямо черно-бяло произведение на изкуството с тропически растения и екзотични птици виси на стената зад дивана. На друга стена има вградена библиотека, украсена с няколко запалени свещи. В ъгъла стои роял. На стената зад него виси огледало със златна рамка. Стаята има дървени подове, въпреки че голяма част от нея е покрита с килим.
Никол Наранхо е махнала килимите, за да покаже оригиналните дървени подове.
Когато за първи път започна да почиства обширната къща, майка ѝ често е сама. „Повечето пъти“, каза г-жа Гаксиола, „Пам излизаше да пие чай с приятелите си, за да имам къщата само за себе си.“
След няколко години, тя и г-жа Кий-Линден си стават все по-близки. Бариерата между работодател и работник остава, но собственичката на къщата не спира да оставя по едно кенче сода, когато знае, че момичетата ще идват в дома ѝ, а за Коледа подготвя малко подаръче за всеки член от семейство Гаксиола.
Г-жа Гаксиола си спомня как веднъж ѝ споменала, че идва зима и трябва да купи палто на сина си Габриел. На следващата седмица Памела ѝ подарява такова.
През 1980 г. младото работливо семейство завършва къщата си, но не може да си позволи да сложи нови шкафове в кухнята. По това време Памела ремонтира кухнята си и предлага да им даде старите си шкафове. „Тези шкафове са все още в къщата на майка ми днес“, казва Никол.
Това не беше единствената емблема на Риджкрест в дома им.
„Имахме този кристален лебед, голям декоративен предмет, който Пам донесе от Англия за майка ми“, казва Наранхо. „Научиха ни да почитаме този лебед. Беше безценно в нашите очи, защото нямахме много."
Семейство Гаксиоли присъства на 50-ия рожден ден на г-жа Кий-Линден и на сватбата й с втория й съпруг. Тя изпраща на децата картички за специални поводи и празници и им носи малки подаръци от своите пътувания в чужбина. Когато една от дъщерите на смейство Гаксиола забременява, домакин на партито г-жа Кий-Линден. А когато Габриел умира през 2017 г. тя е на погребението плътно до икономката си.
Дотогава г-жа Гаксиола е почиствала къщата на г-жа Кий-Линден повече от четири десетилетия и е станала редовна икономка.
„Влизахме в много домове заради работата на майка ми“, казва Никол. „Успях да наблюдавам различни начини на живот и личности. Никой не беше като Пам. Пам беше семейство“.
След като г-жа Кий-Линден умира, Гаксиола продължи да почиства къщата, докато вторият съпруг на г-жа Кий-Линден, Ричард Линден, не умира следващата година.
„Това беше сърцераздирателно и си помислих: „Това беше и половината от моя живот“, каза г-жа Гаксиола. „Казвах довиждане. Това не беше къща, която чистех. Беше втори дом“.
„Визия за бъдещето“
За Никол къщата на г-жа Кий-Линден е нейният мечтан дом откакто се помни. Неговата обстановка и обзавеждане формират личното ѝ усещане за това как изглеждат успехът и добрият вкус на възрастните.
Когато Никол се омъжва за своята любов от гимназията, Доминик Наранхо, през 1996 г., тя купува първия си дом и се пренася в къщата. В чест на старата собственичка Никол и семейството ѝ организират годишно парти за Бъдни вечер, вдъхновено от празника, който г-жа Кий-Линден организира всяка година.
Всъщност, където и да живее г-жа Наранхо в Албакърки, Риджкрест остава най-добрият квартал в нейните очи, мястото, което тя си представя. И не какъвто и да е адрес там.
„Великолепен дом“
След като съпругът на г-жа Кий-Линден умира Никол се обажда на сестра си. „Тя ме попита: „Сестричке, тъй като си по-голяма от мен, искаш ли да купиш къщата на Пам?“, спомня си Моника Гарсия. „Казах: „Не, но ако направиш това, ще бъде красиво. Ще бъде чест не само за Пам, но и на майка ни“.
Никол Наранхо се свърза с изпълнителите и казва, че иска да закупи къщата и всичко в нея. Заради пандемията процесът се проточва близо година. Част от съдържанието на дома е дарено или продадено на други междувременно.
Когато най-накрая сделката приключва и семсйтво Нарнахо се нанася, Никол е завладяна от спомените. Баща й беше боядисал тези стени. Майка й беше почистила тези стаи. Самата тя беше изпразвала кошовете за боклук като малко момиченце.
Тя и съпругът ѝ плащат близо 472 000 долара за своя нов „стар“ дом.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините