Австралия има излишък от вино да напълни 859 басейна с олимпийски размери

Свят

Според доклад 2 млрд. литра вино са се натрупали, откакто Китай наложи наказателни вносни мита през 2020 г.

Еквивалентът на 859 плувни басейна с олимпийски размери, които "се носят" из Австралия, е свидетелство за много тежкия период за лозарите в страната, пише Financial Times. 

Според доклад на инвестиционна банка 2 млрд. литра каберне совиньон и други сортове са се натрупали, откакто Китай, най-големият купувач на австралийски вина в света, наложи наказателни вносни мита през 2020 г., тъй като отношенията се влошиха по време на пандемията от Covid-19.

Сега, когато в Канбера има друго правителство, отношенията с Пекин се подобряват и Китай е отменил редица санкции върху други ключови австралийски експортни стоки - включително въглища и ечемик. 

Антъни Албанез, министър-председателят на Австралия, повдигна въпроса за митата върху виното пред китайския премиер Ли Цян на срещата на Асеан в Джакарта този месец. "В интерес на австралийските винопроизводители е да изнасят вино, но и в интерес на Китай е да го получава", каза той.

Винената индустрия на Австралия, която отдавна е един от най-доходоносните експортни продукти на страната извън минното дело и суровините, се е утроила от 90-те години на миналия век до около 1,3 млрд. литра годишно производство през 2022 г.

Търговската организация Wine Australia заяви, че в страната има над 2000 винарски изби, в които работят 164 000 души и които генерират 40 млрд. австралийски долара (25 млрд. щатски долара) годишно за икономиката. Въпреки това стойността на износа на вино е спаднала с 10% до 1,86 млрд. австралийски долара през годината до юни 2023 г., което според браншовата организация е най-ниското ниво от 2014 г. насам. 

Преди въвеждането на митата Китай беше най-големият пазар за австралийско вино по отношение на стойността.

А защо улици в Испания се превърнаха в реки от вино, вижте във видеото: 

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст