САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Частичното присъединяване говори за провал на няколко нива, коментират експерти в "Бизнес Видео Подкаст"
Повече от десетилетие – толкова отне на България да се присъедини към Шенгенското пространство, засега частично – по въздух и вода. Реалистична ли е възможността да бъдем приети и по суша до края на 2024-та година?
Темата коментираме в Бизнес Видео Подкаст с политолога Христо Панчугов и с икономическия анализатор в Института за пазарна икономика (ИПИ) Адриан Николов.
„Частичният прием говори за един реформаторски, дипломатически и институционален провал, но нека не го приписваме на България“, заяви експертът към ИПИ, който поставя оценка от среден 3 на усилията досега.
„Докато не доведем процеса до самия край, не можем да говорим, че сме издържали теста успешно“, добави той.
Христо Панчугов допълни, че това е позитивно развитие за България, което потенциално би повишило доверието в партньорите ни, а също и в институциите.
Вероятно ще се промени и цялостното ни усещане като европейци“, каза още политологът, който е категоричен, че българските управляващи са подходили на моменти повърхностно и без достатъчна ангажираност към приема ни в Шенген.
Темата дори се беше превърнала в тояга, която външните ни партньори са използвали, за да окажат натиск на реформите във вътрешната ни система, по-конкретно реформите в съдебната власт.
„Опашките по летищата са най-малкият проблем, който решаваме с тази стъпка“, коментира Адриан Николов.
Според него тепърва ще разберем дали ще се промени нагласата ни, че „Шенген не хапе“. Други очаквани ефекти са свързани с продължаването на икономическата ни интеграция със Запада.
„За мен е любопитно какво се случва с пограничните региони и какъв е техният потенциал на развитие с приема ни в Шенген“, допълни анализаторът.
Той поясни, че поречието на Дунав е един от икономически най-слабо развитите региони – силно изоставащ район, със застаряващо население и липса на бизнес инвестиции.
„Големите градове като София и Пловдив са отдалечени и интеграцията с Букурещ изглежда по-логична. Има обаче граница, която ще отпадне с присъединяването ни към Шенген по суша“, обясни Николов.
Експертът е категоричен, че бизнесът ще получи и по-голяма сигурност, а не както се случва досега – търговските отношения със Запада означават и чакане по граници между 8 и 80 часа, забавяне на доставки и други фактори, с които се съобразяват компаниите.
„Разговорите трябва да вървят все повече в посока България като част от Шенген. Дори да не усетим истински, че сме там, трябва да започнем да чувстваме повече сигурност“, подчерта и Панчугов.
Политологът е на мнение, че присъединяването ни към Шенгенската зона може да гарантира и по-сериозно доверие в българските служби, което е разклатено към момента.
„Не говорим за едни лоши европейци, които изнудват България, а преди това са допуснали други страни по-лесно от нас. Става въпрос за ползите, които можем да извлечем“, каза още той
Друг фактор е и способността на страната ни да гарантира сигурността по границите, което е залегнало в условията на Австрия към нас.
„Усетихме твърдата позиция на Виена, също и на Амстердам – двете основни спирачки по пътя ни към Шенген. Така позволихме да станем заложник на политика, която не е непременно свързана с техническо изпълнение на критериите или с политическа воля“, коментира политологът.
И двамата събеседници се обединиха и около хипотезата Холандия и Австрия да са просто лицето на общоевропейска съпротива, както и че общите настроения не бива да водят до крайности.
Цялото интервю може да гледате в „Бизнес Видео Подкаст“.
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците
Дизайнът се основава на руска междуконтинентална балистична ракета