„Ние не сме Дисниленд": Възмущение в Рим заради „гладиаторските“ битки на Airbnb в Колизеума
Туристи ще могат да участват в инсценирана битка в гладиаторско облекло
В новия епизод на Бизнес Видео Подкаст гостува Кристиян Михайлов, съосновател на ПАРА
От тази учебна година в над 20 училища в България се изучават професионални направления като „Програмиране на роботи“ и „Програмиране на изкуствен интелект“, което значи, че след 5 години ще имаме подготвени над 600 деца в сферата.
Това каза в новия епизод на Бизнес Видео Подкаст Кристиян Михайлов, съосновател на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (ПАРА).
Обучението стартира в 8 клас, а направленията ги има в градове като София, Варна, Бургас, но и в по-малките населени места като Кнежа, например.
„Това значи, че тези деца започват да се занимават по-сериозно с електроника и в следващите години ще получат знания и подготовка, които да им позволят да влязат в индустрията, фабриките, да прилагат решения, свързани с изкуствения интелект или Индустрия 4.0“, обясни експертът.
Българската индустрия може да върви по пътя към по-висока добавена стойност, ако насърчаваме иновациите и квалифицирането на кадри и ги развиваме.
„Образователната ни система не подготвя достатъчно кадри, а българският бизнес страда от дефицит на такива“, категоричен е Михайлов.
За поредна година Асоциацията по роботика организира и най-големия технологичен форум у нас. Robotics Strategy Forum е хибридно събитие, насочено към иновациите в сектора и възможностите за младите таланти в него.
Колкото до индустриалната роботика – първата половина на 2022 г. беше изключително динамична за роботиката, автоматизацията и индустриалните иновации в България, посочи Михайлов.
През последните години се използват и все повече колаборативни роботи – които могат да работят рамо до рамо с човека. Те улесняват изпълнението на редица прецизни, рискови или пък повторяеми дейности в индустрията и ще ги виждаме все повече в родното производство.
С напредването на дигитализацията и автоматизацията обаче бизнесът трябва да инвестира и повече ресурси, поясни експертът. Едно е ясно обаче – съвременната фабрика е трансформирана – тя е много по-чиста, организирана и се внедряват все повече технологии по съвременни стандарти, така че производството да бъде на изключително високо ниво и по този начин да бъдем конкурентноспособни на останалия пазар.
Туристи ще могат да участват в инсценирана битка в гладиаторско облекло
Не забравяйте да следите за тези въпроси, които интервюиращият може да използва, за да ви изпита
Данните на комисията по стоковите борси и тържищата показват още, че килограм краве сирене струва 11.39 лв, а кашкавал "Витоша" 17.23 лв.