
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
В новия епизод на Бизнес Видео Подкаст гостува Кристиян Михайлов, съосновател на ПАРА
От тази учебна година в над 20 училища в България се изучават професионални направления като „Програмиране на роботи“ и „Програмиране на изкуствен интелект“, което значи, че след 5 години ще имаме подготвени над 600 деца в сферата.
Това каза в новия епизод на Бизнес Видео Подкаст Кристиян Михайлов, съосновател на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (ПАРА).
Обучението стартира в 8 клас, а направленията ги има в градове като София, Варна, Бургас, но и в по-малките населени места като Кнежа, например.
„Това значи, че тези деца започват да се занимават по-сериозно с електроника и в следващите години ще получат знания и подготовка, които да им позволят да влязат в индустрията, фабриките, да прилагат решения, свързани с изкуствения интелект или Индустрия 4.0“, обясни експертът.
Българската индустрия може да върви по пътя към по-висока добавена стойност, ако насърчаваме иновациите и квалифицирането на кадри и ги развиваме.
„Образователната ни система не подготвя достатъчно кадри, а българският бизнес страда от дефицит на такива“, категоричен е Михайлов.
За поредна година Асоциацията по роботика организира и най-големия технологичен форум у нас. Robotics Strategy Forum е хибридно събитие, насочено към иновациите в сектора и възможностите за младите таланти в него.
Колкото до индустриалната роботика – първата половина на 2022 г. беше изключително динамична за роботиката, автоматизацията и индустриалните иновации в България, посочи Михайлов.
През последните години се използват и все повече колаборативни роботи – които могат да работят рамо до рамо с човека. Те улесняват изпълнението на редица прецизни, рискови или пък повторяеми дейности в индустрията и ще ги виждаме все повече в родното производство.
С напредването на дигитализацията и автоматизацията обаче бизнесът трябва да инвестира и повече ресурси, поясни експертът. Едно е ясно обаче – съвременната фабрика е трансформирана – тя е много по-чиста, организирана и се внедряват все повече технологии по съвременни стандарти, така че производството да бъде на изключително високо ниво и по този начин да бъдем конкурентноспособни на останалия пазар.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините