1 USD
1.83147 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,613.2

Икономист: Инфлацията има и положителни страни

Икономист: Инфлацията има и положителни страни

България се превръща в учебник по грешна икономическа политика, казва експертът Димитър Събев

Скокът на инфлацията през последната година е провокиран от войната в Украйна. Цените се повишиха, което рефлектира и върху нивата, които отчитаме на годишна база. Те обаче няма да бъдат постоянни. Прогнозите до края на 2023 г. са свързани със спад в инфлацията. Това каза в новия епизод на Бизнес Видео Подкаст икономистът Димитър Събев.

Снимка: bTV Бизнес екип

Инфлацията, макар и силно неприятна на макроикономическо ниво, има и някои положителни страни – ако видим статистиката за заетостта у нас, ще разберем, че толкова високи нива не е имало в нито един момент от новата стопанска история на страната ни“, отбеляза икономистът.

По думите му, инфлационните нива, които наблюдаваме, са свързани с ускоряване на икономическата активност.

Скорошно проучване на финландската компания за потребителско кредитиране Ferratum показва тревогите на хората в 13 европейски страни, провокирани от актуалната икономическа ситуация.

Данните също отчитат, че нарастващата инфлация изпреварва индексирането на доходите у нас – едва 35% от анкетираните споделят, че възнагражденията им са се увеличили достатъчно, за да съответстват на повишението на цените.

Снимка: bTV Бизнес екип

В капиталистическото общество, в което живеем, независимо дали ни харесва, или не, всеки човек трябва да се грижи сам за себе си“, коментира икономистът.

Политическата несигурност е другият фактор, който се отрази силно негативно на икономиката.

„Първата най-видима и проблемна линия е, че политиците всяват страх и когато търсят подкрепа от избирателите, те ги убеждават, че икономическото ни състояние се влошава. Затова и чуваме все повече негативни коментари в предизборните кампании“, смята Събев.

Той е категоричен, че несигурната политика вреди на икономиката. Това състояние води до дестабилизация, до отказ от чуждестранни инвестиции, а самият цикъл от избори, в който се въртим, единствено задълбочава проблемите, които трябва да разрешаваме.

България се превръща в учебник по грешна икономическа политика – допуснахме всяка една грешка, на която бяхме способни“, анализира икономистът и допълва, че решенията трябва да бъдат силно политически, не популистки, ако искаме страната ни да съществува като икономика.

И още от темите в Бизнес Видео Подкаст:

Какъв е икономическият потенциал на планинските региони?

Какво трябва да направим за регионите, в които са разположени въглищните ни централи?

Какви стъпки трябва да направи България към реализирането на справедлив преход?

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии