Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Погледите на икономистите са насочени към действията на ЕЦБ, обясни финансовият анализатор Десислава Николова
Погледите на икономистите са насочени към Европейската централна банка и намеренията за повишение на основните лихвени проценти. Ефектът няма да бъде мигновен. Тази мярка може да се отрази най-рано през есента или дори към края на годината и то единствено на банките, които са с изчерпан евтин ресурс и за които се очаква от тогава да започнат да качват лихвите си. Това каза в новия епизод на Бизнес Видео Подкаст Десислава Николова, старши финансов анализатор към портала „Моите пари“.
С колко ще бъдат повишени лихвените проценти е въпрос от особено голям интерес. Още не е ясно какво ще реши ЕЦБ, която закъсня с действията си. Първите действия, които целяха справяне и корекция в равнищата на инфлация бяха взети в началото на годината от страна на ФЕД.
"Ще се предприемат корекции, които ще са свързани с по-осезаемо покачване на лихвите. Основните прогнози за увеличение са в диапазона 0,25-0,50 процентни пункта."
Междувременно, от началото на тази година някои от банките предприеха стъпки към преориентиране на офертите си, като се съобразяват с новите обстоятелствата, каквито са войната в Украйна, например, и последвалите сътресения в икономиката.
Банките станаха по-предпазливи, но войната в Украйна не повлия върху кредитирането. От началото на годината броят на изтеглените кредити е с 1/10 по-голям спрямо същия период на 2021 г., сочи банковата статистика.
Десислава Николова отбелязва, че през март, месец след началото на войната, е имало бум от 38,5% на годишна основа на сумата на отпуснатите потребителски кредити. Кредитирането расте, когато има сравнително добри прогнози, но е любопитно, че войната в Украйна не е била по-сериозен фактор, който да засили притесненията на потребителите.
"Тенденцията е изненадваща, защото при такива събития хората би трябвало да се ограничат", коментира експертът.
Има няколко обяснения за това. Хората може би са решили да избързат, докато все още няма повишение на лихвите. От друга страна е възможен и вариантът високата инфлация да кара хората да покриват някои свои разходи с помощта на заеми.
"Сметката обаче трябва да бъде добре направена, преди да се предприемат такива действия", категорична е Николова.
Експертът цитира и данни от проучване, в което по-голям процент от анкетираните участници очакват сравнително висока инфлация до края на годината.
Още за инфлационните очаквания и доколко те оказват влияние върху решенията ни можете да гледате във видеото.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови