1 USD
1.72168 BGN
Петрол
67.68 $/барел
Bitcoin
$85,570.6

Три неща, за които да внимавате при подписване на договор за наем

Недвижими имоти

Подписването на договор без внимание може да ви постави в неизгодни условия

Сключването на договор за наем на недвижим имот може да изглежда лесна и бърза процедура, но зад нея стоят важни правни и финансови аспекти, които не бива да бъдат подценявани. Ако не внимавате, рискувате да попаднете в неблагоприятни условия или дори в правни спорове.

Какво задължително трябва да съдържа договорът? 

Съгласно разпоредбите в Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) двете страни по споразумението могат свободно да определят клаузите по договора, стига те да не са в противовес със закона и добрите нрави, пише Imoteka.  

Но в него непременно трябва да бъдат включени клаузи, свързани с правата и задълженията на двете страни, размерът на наемната цена, както и условията, при които споразумението може да бъде прекратено. Освен това, задължително се включват лични данни на двете страни по договора, данните на недвижимия имот, уточняват се размерът на наемната цена, най-общо казано – описват се всички детайли от значение за споразумението. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Какви са правата и задълженията на двете страни? 

Според договореностите в споразумението наемателят е длъжен да пази имота, да информира собственика ако възникне проблем с жилището, както и редовно да заплаща месечен наем и всички налични сметки. Също така наемателят е важно да знае, че няма право да предоставя жилището на трети страни или да предприема ремонтни дейности без предварително да уведоми и получи разрешение от собственика на имота. 

Трите най-важни неща, за които да внимаваме 

Условия за плащане и корекция на наема 

Основополагащо право на наемодателя е той да получава дължимата сума в уговорените срокове. Размерът на наема се определя предварително, но е възможно да бъде включена и клауза, която да уточнява условията, при които договорената сума подлежи на промяна. Желателно е плащането на месечните вноски да се извършват навреме и по банков път. Така ако се получат недоразумения и двете страни – наемател и наемодател, ще разполагат с нагледно доказателство за извършените транзакции

Състояние на имота и отговорности при щети 

Сред правата на наемодателя е да изисква имотът му да бъде добре поддържан. В този смисъл, наемателят трябва да полага грижи за предоставеното му за ползване жилище. Също така наемодателят е в правото си да изисква имотът му да бъде върнат след изтичане на срока на договора за наем, съгласно подписаните условия. В този ред на мисли, при възникване на щети, е добре при подписване на договора да присъства клауза за депозит, който се разнява на един месечен наем и се заплаща предварително, с цел да покрие тези щети. Ако не бъдат установени такива, наемодателят е длъжен да върне депозита на наемателя. 

Срокове и условия за прекратяване на договора 

Сред последните клаузи е тази за прекратяване на договора. Около нея често възникват конфликти, затова е важно всичко в нея да бъде коректно описано. Обикновено в клаузата е записано, че договорът продължава своето действие, след изтичане на  първоначалния срок на действие. За да прекрати договорните си отношения една от страните трябва да даде месец предизвестие в писмена форма, следвайки образеца в договора. 

Как да се защитим при наемане или отдаване на имот? 

Внимателно изчитане на целия договор за наем и ако е необходимо търсене на правен съвет, ще ви подсигурят защита и ще можете да сте сигурни, че разбирате всички условия, включително наема, срока на договора, опциите за подновяване, задълженията и правата ви.  

Също така, разчитайки на брокер при подписването на сделката, ще делегирате следенето за изрядността на документите, както и ще се позлвате с защита на вашите интереси при необходимост

Бъдете бдителни и внимателни, когато пристъпвате към подписването на договор за наем на жилище. Ако не разчитате на брокер за изготвянето на документите, рискувате да се съгласите на неизгодни за вас условия. Договорът за наем се подписва от собственика и наемателя, като е препоръчително той да бъде нотариално заверен. В него се описват детайлите относно наемането на жилището – срок, месечна наемна цена, начин на плащане, права и задължения на двете страни и условия за прекратяване. Задължителната документация включва също приемо-предавателен протокол. В него е описано състоянието на жилището при постъпване на наемателите и служи за доказателство при освобождаването. Той се попълва от собственика или неговия брокер и съдържа опис на движимото имущество в апартамента – мебели, електроуреди и др.  

Какви стъпки да предприемем преди подписване? 

Подробното запознаване с условията на споразумението за наем е от съществено значение и за двете страни по сделката. Препоръчително е споразумението да бъде сключено в писмена форма. Така договорът може да служи и като доказателство, ако впоследствие се стигне до евентуален съдебен процес. Въпреки това, е добре да имате предвид, че при възникването на определен тип проблеми, съществуват случаи, в които договорът се оказва недостатъчно свидетелство за установяването на отговорното лице и разрешаването на казуса. Поради този факт е възможно да се подсигурите допълнително като изискате нотариално заверяване на договора за наем, което ще послужи като допълнителна гаранция за уреждането на взаимоотношенията между наемател и наемодател. 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук