
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Защо германците предпочитат да наемат жилища пред това да ги купуват?
Германия е на първо по брой наематели в ЕС, показва проучване на Евростат.
През 2024 г. над половината от населението (53,5%) там е живяло в жилище под наем. Това е най-високият показател в ЕС. Делът е значително по-нисък например във Франция (36,6 %), Испания (24,0 %) или България (15 %). Най-ниският дял в ЕС е регистриран в Румъния, където само 5,2 % от населението са под наем.
Цените на имотите зависят от различни фактори, като общотото търсене на жилища на пазара, общата икономическа ситуация, местоположение и състояние на имота.
През последните години цените на недвижимите имоти в Германия се повишават, особено в градове като Хамбург, Берлин, Мюнхен и Кьолн.
В Мюнхен средната цена на квадратен метър за жилище под наем е около 18 евро, а цените на недвижимите имоти достигнат до 10 000 евро на квадратен метър в централните райони. Само една четвърт от жителите там живеят в собствен имот.
Голямо влияние върху цените оказва мигрирането на работници и студенти в сраната, което увеличава търсенето и цените на имотите. Въпреки високия интерес, предлагането на нови жилища в големите градове не успява да настигне нуждите на пазара.
Строителството на имоти често се сблъсква с бюрократични пречки и липса на подходящи терени за застрояване.
Основен фактор за наемането на жилище, вместо покупка, е ниският личен доход. В началото на 2024 г. средната цена, плащана за квадратен метър при покупка на жилище в Германия, е била около 3 133 евро.
Данните се отнасят за апартаменти от всички години на строителство с площ от 60 до 80 кв. м и добро обзавеждане. Средно цената на квадратен метър за къща през миналата година е била 2 762 евро, а през тази година - 2 622 евро. За да вземат жилище, купувачите трябва да имат на разположение поне 25-30% от цената на имота, което се превръща в пречка. Р
азходите нарастват и с оглед на високите допълнителни разходи по покупната цена, като например нотариалните такси, таксите за агенти по недвижими имоти или данъка върху прехвърлянето на земята, които съставляват до 14 % от покупната цена.
Повечето купувачи на възраст под 40 години биха искали да притежават собствено жилище, но не могат да си го позволят, поради високите разходи. Асоциацията на частните строителни дружества в Германия (Bundesverband Freier Immobilien- und Wohnungsunternehmen) отбелязва, че все по-малко германци спестяват за собствен имот. Вместо това, те предпочитат да заделят парите си за текущи потребности или пенсия.
Стажант-репортер: Стефани Боова
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините