1 USD
1.88477 BGN
Петрол
74.7 $/барел
Bitcoin
$96,593.9

Колко от доходите на българите отиват за жилищни разходи?

Недвижими имоти

Това са страните в ЕС с най-високи жилищни разходи

Най-големият разход на европейците е наемът на жилище и сметките за комунални услуги. През последните години това се е превърнало в най-голямото перо за семейния бюджет. Според данни, цитирани от Euronews, хората в ЕС харчат 20% от разполагаемия си доход за жилища. 

Какво включват жилищните разходи?

Първо, какво точно включва „жилищните разходи“? Според Евростат, жилищните разходи се отнасят до месечните разходи, свързани със заемането на жилище от домакинството. Това включва разходите за комунални услуги като вода, електричество, газ и отопление. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

За собствениците на жилища жилищните разходи включват лихвени плащания по ипотечни кредити, докато за наемателите те включват плащания за наем. Той също така включва разходи като структурна застраховка, задължителни услуги и такси, редовна поддръжка и ремонти и данъци.

През 2023 г. средно в ЕС 19,7% от разполагаемия доход е бил предназначен за жилищни разходи. Тези проценти варират в различните държави членки. Разполагаемият доход включва всички доходи от работа (заплати на служителите и доходи от самостоятелна заетост), частни приходи от инвестиции и собственост, трансфери между домакинствата всички социални трансфери, получени в брой, включително пенсии за старост.

Гърция (35,2%) е явна разлика, тъй като втората страна, Дания, е значително по-ниска с 25,9%, следвана плътно от Германия с 25,2%.

 

Кои са страните с най-високи жилищни разходи?

 

Снимка: iStock

Гърция е страната на първо място с 35,2%. На второ място е Дания, където домакинствата харчат по 25,2% от разполагаемия си доход. След това, на трето място се нарежда Норвегия и Германия, където домакинствата харчат 25,2%. Това съотношение е още по-ниско в Испания (17,2%) и Италия (14,5%).

 

Какви са резултатите в България?

 

Според данните, публикувани от Евростат, българите харчат 21,2% от разполагаемите си доходи за жилищни разходи. Делът на жилищните разходи се увеличава в повечето страни, а разлика от тях България отчита най-голям спад с 2 процентни пункта.

 

Хората в риск от бедност харчат две пети от доходите си за жилище

 

Докладът показва, че домакинствата с по-ниски доходи отделят по-голяма част от разполагаемия си доход за жилищни разходи. В Гърция хората в риск от бедност трябва да харчат близо две трети от разполагаемия си доход за жилище. В Гърция 2,7 милиона или 26,4% от населението са били изложени на риск от бедност или социално изключване.

Хората в риск от бедност също са изразходвали повече от 45% от разполагаемия си доход за жилище в Дания (57%), Норвегия (48,5%), Швеция (48,1%), Чехия (46,1%), Германия (45,8%), Холандия (45,7%) и Швейцария (45,5%). 

За разлика от тях, за тези с разполагаем доход над 60% от средния доход, делът на разходите за жилище възлиза на 16,2% средно в ЕС.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации