Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Ето как го правят корейците
Има едно нещо, по което със сигурност българите и корейците много си приличаме и то е желанието ни да притежаваме собствени жилища. Точно поради тази причина ще се спрем на един нов начин на отдаване под наем, който има потенциал да бъде пренесен и у нас, но идва директно от азиатската държава.
Докато богатството на американското домакинство обикновено се държи във финансови активи като акции или ценни книжа, над 80% от парите на корейското домакинство са вложени в недвижими имоти. Цените на жилищата в Южна Корея продължават да се увеличават бързо, а имотите в Сеул са с 40% по-скъпи, отколкото бяха преди две години.
Как наемат жилища в Корея?
Докато повечето хора по света решават да наемат или купят имот, Корея има трета опция, jeonse, посредническа схема, която се намира между месечния наем (wolse) и собствеността (jaga).
Jeonse е система за отдаване под наем на жилища в Корея, при която вместо плащане на месечни наеми се депозира голяма еднократна сума. Този депозит обикновено е между 50% и 70% от стойността на имота и се връща на наемателя изцяло след две години. По закон jeonse е двугодишен договор, като наемателят има възможност да го поднови за още един двугодишен период.
От кога съществува тази практика?
Модерният начин за наемане е споменат за първи път в правителствения граждански акт от 1959 г. и става често срещан в цяла Корея от 60-те години на миналия век. Системата е родена от липсата на ипотечно кредитиране в Корея, процъфтяващите цени на имотите и нуждата от частно финансиране.
Наемател или наемодател. Кой печели от това?
Въпреки че тази система може да изглежда странна за тези, които не са запознати с живота в Корея, jeonse е изгодна както за наемодателя, така и за наемателя.
Наемодателят има достъп до значителна безлихвена сума пари, която да депозира в банкова сметка с висока лихва или да направи други инвестиции. В същото време наемателят може ефективно да живее без наем в продължение на две години, докато натрупва повече капитал, за да направи по-значими бъдещи ключови парични депозити или да закупи имот за себе си.
Много корейци виждат jeonse като по-икономичен жилищен разход от месечния наем и ключова стъпка в постигането на мечтата за собственост на жилище. Днес в Сеул jeonse съставлява около 70% от договорите за наем.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови