1 USD
1.83027 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,726.2

Експерти: Купувачите с малки или почти никакви спестявания вече не търсят имоти

Недвижими имоти
 

Близо 38% от сделките с недвижими имоти във Варна, София, Пловдив и Бургас са с ипотечни кредити, а в София процентът е 48%

При първите информации, че предстои увеличаване на лихвите по ипотечното кредитиране, купувачите с малки или почти никакви спестявания вече са изчезнали от пазара като търсещи имоти, като става дума за близо 20 на сто от тях, каза Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на "Адрес", цитирана от БТА.

Близо 38% от сделките с недвижими имоти във Варна, София, Пловдив и Бургас са с ипотечни кредити, а в София процентът е 48, защото в столицата цените са най-високи. В последното тримесечие на годината в София вече няма ръст на броя на сделките и това неминуемо ще намали цените.

Изпълнителният директор на "ЕРА България" Антон Андонов напомни, че пикът в броя на сделките с недвижими имоти в България е бил през 2007 г., когато сделките са около 330 000, след това те са средно по около 220 000, а за 2021 г. има своеобразен рекорд за последните шест-седем години от 235 000.

Намаляването на ръста на сделките е нормално с оглед значителния ръст на цените, основно първото и второто тримесечие тази година заради войната в Украйна, коментира експертът. Той допълни, че към този фактор се добавя и несигурността в строителния бранш заради повишаването на цените на строителни стоки, което рефлектира върху част от строителните предприемачи, и това ги принуждава да повишат цените или да се оттеглят от пазара и да продават, когато имат ясна себестойност.

По-малък е делът на участниците на първичния пазар, които са оставили цените без промяна или с леки корекции. Към това се добавя и високата инфлация, което накара хората със спестявания да излязат на пазара на недвижими имоти в търсене на защита на парите си.

За шест години до 2021 г. цените в България средно са поскъпнали с 46%, а в Европа – 40%. За първото тримесечие на тази година в реално изражение, изчистено от инфлацията, само четири европейски страни имат спад в реално изражение на цените на имотите, като една от тях е България, което означава, че инфлацията е по-висока от ръста на цените с около 1,5%. Останалите европейски държави отчитат ръст на цените. Най-много поскъпват цените на имотите в Нидерландия – над 13%, Чехия – 11%, Унгария – 9%, каза експертът и допълни, че в момента повечето цени на недвижимите имоти в Европа продължават да растат.

Борислав Гостев – ръководител "Управление на търговски партньори" в ОББ, каза, че нивата на цените на имотите вече не са особено здравословни и е важно каква е покупателната способност на българите, като даде пример със САЩ, където вече се наблюдават първите спадове в цените и сключване на сделки с все по-големи отстъпки от цената и по думите му този тренд ще се случи и в България на по-следващ етап.

Евентуалното повишаване на основния лихвен процент от ЕЦБ вероятно ще доведе до това българската централна банка да последва тази политика, а банките ще бъдат изключително внимателни към повишаването на лихвените проценти, смята експертът. Първата проява на обръщането на тенденцията ще бъде с изчезването на отрицателните или нулевите лихви по депозитите, като това ще стане със закъснение при добре капитализираните банки. 

Гергана Тенекеджиева прогнозира, че по отношение на ръста на лихвените проценти България няма твърде много да се различава от съседните европейски държави, като прогнозира нива от 5-5,5%. Затова тя препоръча тези, които са решили да купуват имот за живеене да го направят сега, когато е възможно най-ниската цена на паричния ресурс, която могат да вземат назаем.

Според Андонов, опасността пред европейската и българската икономика е да влезем в рецесия, което значи намаление на доходите, ръст на безработицата, което има пряко отношение към пазара на имоти и цените. Ако не влезем в рецесия, краткосрочното изпреварване на инфлацията над доходите ще бъде компенсирано, като инфлацията ще затихне в рамките на година, две до три, а доходите ще наваксат изоставането и пак ще изпреварят инфлацията, допълни експертът. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии