1 USD
1.83027 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,726.2

Какво е имотен балон?

Недвижими имоти

Често ли около вас споменават за наличието на имотен балон. Не се притеснявайте, това подробно ръководство ще ви помогне да разберете какво представлява той:

Често ли около вас споменават за наличието на имотен балон. Не се притеснявайте, това подробно ръководство ще ви помогне да разберете какво представлява той:

Какво е имотен балон?

Имотният балон се характеризира с "надути" (точно както балон) стойности на недвижимите имоти. Скокът в цените, водещ до тези условия, обикновено е причинен от комбинация от голямо търсене на жилища и нисък капацитет на свободни имоти за продажба на пазара. Други причини за появата на имотни балони включват икономически фактори, сред които са ниски лихвени проценти и лесен достъп до кредит.

През последните две десетилетия два пъти в икономиката на САЩ се образуваха имотни балони. Това е доста често, както и да го погледнем. Въпреки това, исторически, недвижимите имоти като цяло поддържат относителна ценова стабилност. 

Какво е "спукване на имотен балон"?

"Пукането" на имотен балон означава рязък спад в стойността на недвижимите имоти. Обикновено той с появява след период на завишени цени на жилищата. Жилищните сривове обикновено са причинени от забавяне на икономиката, по-строги кредитни стандарти или повишаване на лихвените проценти, като всичко това може да допринесе за спад в търсенето.

Защо имотните балони се "спукват"?

Имотните балони се пукат, защото икономическите условия, които "надуват" балона, вече не са налице. Например, когато лихвените проценти се покачват, цената на притежанието на жилище също се повишава, което оказва натиск за намаляване на цените.

Когато безработицата стане по-честа, безработните собственици на жилища вече могат да не си позволяват плащанията по ипотеките. Финансовите институции затягат стандартите за кредитиране, за да намалят риска от това, което премахва редица купувачи от пазара, намалявайки търсенето на жилища.

Снимка: btvnovinite.bg
Какво причинява балонът на недвижими имоти?

Балоните на недвижимите имоти обикновено са причинени от твърде много пари, преследващи твърде малко имоти. Балоните могат да бъдат причинени и от продължителен икономически просперитет, период на ниски лихвени проценти, лесен достъп до кредит, еуфория на купувачите и засилени спекулации.

Причините за балон с недвижими имоти могат да включват:

Икономически просперитет: Икономическите условия, като ниска безработица, растящ фондов пазар и относително ниски темпове на инфлация, допринасят за по-високи разходи.

Ниски лихвени проценти: По-ниските разходи за заеми правят жилищата по-достъпни за купувачите, но по-ниските лихвени проценти позволяват повече възможности за по-високо поскъпване, без значително да увеличават месечните вноски по ипотеката.

Лесен достъп до кредит: За да се конкурират на растящия пазар на недвижими имоти, ипотечните компании могат да разхлабят стандартите за кредитиране, за да привлекат по-голям брой кредитополучатели.

Еуфория на купувачите: Покачването на цените на недвижимите имоти може да предизвика повече покупки, защото инвеститорите и купувачите вярват, че цените ще продължат да се покачват за неопределено време.

Спекулации: Бързото нарастване на стойността на недвижимите имоти често привлича инвеститори и спекулативни купувачи на пазара. Строителите могат също да спекулират, като строят жилища, преди да осигурят купувачи за тях.

Снимка: БГНЕС
Балонът с недвижими имоти в САЩ от средата на 2000-те години и катастрофата от 2007 г.
Балонът за недвижими имоти в САЩ от средата на 2000 г., водеща причина за Голямата рецесия, започна след рецесията от 2001 г., когато Федералният резерв намали лихвените проценти, за да стимулира икономиката. В резултат на това стойността на недвижимите имоти започнаха да нарастват. Лесният кредит и така наречените „ипотеки с висок кредит“ също улесниха кредитополучателите с нисък кредитен рейтинг да се класират за заеми.

За да се предпазят от риска от неизпълнение на тези ипотеки, екзотичните финансови деривати, позволиха на институционалните кредитори да продължат да предоставят кредити на хора, които иначе не биха могли да закупят жилище. Това увеличи търсенето, повиши цените и наду балона на жилищата.

Снимка: btvnovinite.bg

Когато рискът от жилищен балон и потенциален срив стана очевиден, спекулативните инвеститори спряха да купуват, което намали търсенето. Това съвпадна с повишението на лихвите на Федералния резерв, което допълнително намали търсенето.

По-високите лихвени проценти, намаляването на склонността към риск и спадащото търсене на жилища в крайна сметка доведоха до икономическа рецесия, започваща през 2007 г., което доведе до масова продажба на обезпечени с ипотека ценни книжа и драматично нарастване на възбраните върху ипотечните кредити.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии