Всеки султан си строи джамия, Ердоган - също?

Джамията Чамлъджа разполага с ескалатори, музей, подземен паркинг за 3500 превозни средства, художествена галерия, библиотека, конферентна зала и детски заведения

 

През последните няколко години Турция похарчи стотици милиони евро за планове за изграждане на над 30 проекта за мегаджамии на пет континента, като твърди, че предлага на мюсюлманите нови места за молитва.

Но много критици смятат, че турският президент Реджеп Ердоган строи дворци на своята власт, използвайки парите на собствения си народ на странни и неуместни места.

Някои от тези джамии с размер на хипермаркет са предназначени за градски центрове с мюсюлманско мнозинство, като Тирана и Истанбул, но други са насочени към столици, където мюсюлманите наброяват само няколко хиляди, като Букурещ, Хавана и Будапеща.

Ако сте ходили наскоро в Истанбул, сигурно сте забелязали най-голямата джамия в Турция, която Ердоган построи в родния си град. Джамията Чамладжа беше завършена и открита на 7 март 2019 г. и може да побере до 63 000 богомолци наведнъж (и до 100 000 души в случай на земетресение).

Цената на джамията по официални данни е 110 млн. долара (приблизително 550 млн.турски лири по това време). През 2022 г. се работи по добавяне на отклонение на линията на метрото M4 от Kaдъкьой, за да се включи спирка при джамията Чамлъджа. Оказва се, че за да могат богомолците да стигнат до отдалечения район ще се наложи и изграждането на допълнителна инфраструктура като тунели и пътища. Така цената на джамията надхвърля първоначално обявените обещания за харчове на Ердоган, а хиляди го обвиняват в разхищение.

Джамията Чамлъджа разполага с ескалатори, музей, подземен паркинг с място за 3500 превозни средства, художествена галерия, библиотека, конферентна зала и детски заведения. Художествената галерия обхваща 3500 кв. м, докато библиотеката заема 3000 квадратни метра. Конферентната зала може да побере до 1071 души, а джамията разполага с осем художествени работилници. През април 2022 г. нов Музей на ислямските цивилизации отвори врати като част от комплекса на джамията

Турция изглежда смени традиционната си мисия да обслужва активно мюсюлманско население в чужбина към изграждането на огромни паметници на това, което критиците наричат „държавен ислям“ и самия президент Ердоган.

Джамиите се финансират от различни турски източници - местни власти, държавни служби, фондации и богати бизнесмени, казва theblacksea.

Генералният план на проекта е изготвен от президента Ердоган и неговия премиер Ахмет Давутоглу, смятан за архитект на агресивната външна политика на Турция, за да се представи като водеща мюсюлманска нация.

Величествена амбиция

Тази глобална програма за изграждане на джамии отразява масовото разширяване на религиозните сгради по време на османската епоха на султан Сюлейман през XVI в. През 2014 г. президентът Ердоган заяви, че „турците сa внуци на Сюлейман Великолепни“.

„Римската империя е строила храмове на местата, които е превзела, за да напомня на хората за тяхното завоевание“, казва Озгур Казим Киванч, говорител на базираната в Истанбул асоциация Антикапиталистическите мюсюлмани, цитиран от theblacksea.

Турция се съревновава с дипломацията на джамиите, въведена от Саудитска Арабия и държавите от Персийския залив през последните две десетилетия, където богатите на петрол страни реновираха и построиха джамии по света, като средство за търсене на политическо влияние. Турция вижда празнина на пазара за своята „мека“ марка сунитски ислям, която включва позволени за жените джамии и нетърпимост към екстремистката реторика.

Новите места за поклонение в Турция са смесени с културни центрове, места за обучение, магазини и кафенета - което показва, че тези "мегаджамии" имат за цел да действат като шоуруми, продаващи концепцията на турския ислям. Но докато критиците обвиняват Ердоган в неоосманизъм, Турция изглежда осъзнава смесената реакция на държавите към нейното имперско минало, за търсенето на места за мегаджамии.

Проучванията на theblacksee показват, че не са планирани гигантски джамии в европейски страни, които имат големи исторически отношения с османците, като Армения, Гърция или Австрия - нито в по-големите арабски нации, които са били част от бившата империя. Според турските медии страната планира мегаджамии в почти всички големи европейски страни - с изключение на католическите. Все още не са планирани такива за Италия, Полша, Хърватия, Словакия, Австрия, Франция, Белгия, Португалия или Испания.

Всички страни в Европа, отбелязани с джамия на тази карта, са или православни, или протестанти в своята ключова религия. Само в Унгария – 37% католици - е планирана джамия, но Будапеща все още не е съгласна местоположението на своята мегаджамия, казва theblacksea.

Единствените католически страни, в които Турция планира джамии - Хаити, Куба и Филипините - са най-отдалечените от Рим.

Кой финансира джамиите

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст