Никола Минков: „Черният петък“ в България вече е по цял месец (ВИДЕО)
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Дъщерите на основателите на "Валиян" за техния сблъсък със семейната компания (ЧАСТ 2)
Нямате представа колко бизнеси в света престават да бъдат семейни или биват закрити с думите: „Не искам да знаят кои са родителите ми. Искам да вървя по мой път“.
са от бащите, които са дали избор на децата си дали да продължат професионални си път във „Валиян“ (Valiyan), като постигат голяма успеваемост. Четири от общо 6-те им деца остават да работят в компанията, като всеки от тях открива работата, която му е най-интересна. Янкул Янков и Валентин Георгиев
„Фирмата е фамилна и ако няма фамилия, няма да има и бизнес“, ни казва Янкул.
Докато правим малка обиколка на производствения цех за мебели на компанията, към Валентин се присъединява неговата дъщеря Кристин, която ръководи проекти в компанията и проследява процесите.
Питаме я дали баща ѝ е строг шеф.
„По-скоро се опитва да ни научи да се справяме сами с проблемите и да не питаме за тяхната помощ. Насърчава сами да взимаме решения, които можем за опита, който имаме. Ако това се води за строго. Да, той е строг“, казва Кристин.
Семействата на Валентин и Янкул са доста различни, но това, по което си приличат, е че не пренасят проблемите от работа у дома.
"От много години, когато се приберем вкъщи изключваме темата „работа“, защото говорим за нея по 8 до 10 часа на ден. Гледаме да говорим за други неща, гледаме филми, четем книги, с по-малката ми дъщеря учим. Тотално е забранено вкъщи да се говори за работа“, казва Валентин.
Онова, в което той влага най-голямо старание, учейки децата си на бизнес е това да управляват персонал.
„Искам да ги науча да мотивират хората да работят, да са супер професионалисти и да ги задържат, както и да са много гъвкави с клиентите“, допълва той.
Само на няколко метра в малка и подредена под конец работилница срещаме Янкул и неговата дъщеря Евгения, която на този етап е на висока позиция в компанията и също управлява проекти, но за нея нещата изобщо не започват толкова лесно.
„Аз се озовах в компанията по наказание. Бях се записала да уча Телекомуникационна информатика. Писна ми, реших да си почина малко и да запиша нещо друго. В този момент баща ми се усети и каза: „Стига си се лутала, идвай тук. Реално сутрин работата ми беше по машините – кантирах, след това следобед на токчета работех в офиса и вечер се учех да конструирам“, ни разказва Евгения.
Оказва се, че брат ѝ Георги е най-запаленият от второто поколение по производството като постоянно работи върху изработката на нови материали и отговаря за машините.
Питаме Евгения какво мисли за вливането на третото поколение в бизнеса, а тя казва, че е обнадеждена, защото както тях, така и малките вече правят първите си стъпки помагайки за почистването и някои дребни неща във фирмата.
Как се озновава семейна компания:
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб