Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Чрез дигиталния портфейл могат да се извършват плащания за всякакви битови нужди, стоки, билети за транспорт, резервации и др.
Дигитален портфейл е вид виртуална дебитна карта, с която могат да се правят плащания чрез Интернет. Транзакциите се осъществяват онлайн през компютър, смартфон, дори и със смарт часовник.
Неговите функции са същите като на дебитната или кредитна карта, а за да се извършват плащания, е необходимо устройството да бъде свързано към приложение с банковата сметка на клиента. Удобството на дигиталните портфейли е, че те работят точно като физически портфейл, съдържащ не само данни за кредитни и дебитни карти, но също позволява да се прехвърлят или изпращат пари, да се проследяват програми за награди и да се съхранява хронология на плащанията.
Чрез дигиталния портфейл могат да се извършват плащания за всякакви битови нужди, стоки, билети за транспорт, резервации и др., без да е необходимо да се редите на опашка пред банкомати, да вадите портфейла и същевременно да ставате уязвими, казват от MoitePari.bg
Според Националния статистически институт населението на България е 6 520 314 души (Информация към 6 Януари 2022г.). По данни на Statista броят на потребителите на смартфони в България е 4,55 млн. души към 31 декември 2021 г. Предвижда се броят на потребителите на смартфони да достигне до 4,92 милиона до 2025 г. Колко от настоящите потребители в България, които използват смартфон, използват и дигитален портфейл е трудно да се каже, защото зависи от много фактори като възраст, финансова грамотност и доверие.
През 2021 г. Worldpay изчисли, че плащанията с дигитални и мобилни портфейли представляват 29% от общите транзакции във физически магазини по света и има вероятност да се увеличат до 39% през 2024 г. Една от причините е дигитализиране на услугите от страна на финансовите институции, но също и началото на пандемията от COVID-19 дава старт на тази тенденция.
Друг анализ показва, че дигиталния/мобилен портфейл се нарежда сред най-популярните онлайн методи за плащане. През 2021 г. 49% от общите разходи за онлайн търговия в световен мащаб са били платени чрез дигитален и/или мобилен портфейл, което го прави най-популярният метод за онлайн плащане сред глобалните потребители:
Най-разпространените видове портфейли са няколко. Това са стандартните дигитални портфейли, крипто портфейли, IoT-портфейли, както и др.
У нас дигитални портфейли предлагат както банки, така и други финансови институции и компании.
Сред най-популярните са A1 Wallet, Phyre Digital Wallet, iCard, Vivacom Pay, дори наскоро, притежаваната от японския гигант Rakuten и особено популярна в България услуга за комуникация Viber, добави към своите възможности и дигитален портфейл.
Собствени дигитални портфейли предлагат и няколко банки, а именно: KBC – DigiPay, Уникредит – Булбанк Мобайл, ПИБ – MyFin, БАКБ – BACB Pay. Голяма част от останалите банки предлагат портфейлите на Apple Pay или Google pay.
Още един плюс, който може да се отбележи, са ниските такси. При една от банките, която има собствено приложение за дигитален портфейл е установено, че няма такса за откриване на сметка, поддръжка, също и за транзакционни плащания.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови