Топ 5 защитени професии от държавата за 2024/2025
В кои професии има най-малко кадри?
Това, което ние вършим в икономическия бизнес е все едно българска фирма да прави декорите за Оскарите, казва човекът, превърнал SEG в непревземаема крепост
Мъдростта обикновено се крие в простичките неща. Успехът пък обикновено е нишка именно от подобни, уж наглед елементарни работи. Убеждаваме се в това и в Част 2 на разговора ни с Калоян Тодоров – човекът, превърнал Special Events Group от обикновена компания, в империя, която няма превземане.
„Може да реализирате събитие от световна класа, да имате първокласни лектори и гости, но най-важното нещо, което превръща едно събитие в успешно, е онова, което се случва в кафе паузата“, казва с най-спокойния тон на света един от най-влиятелните родни предприемачи.
Задаваме и най-логичният въпрос: ЗАЩО?
„Защото в кафе паузата на всяко събитие хората започват да си комуникират помежду си, да преговарят, да разговарят помежду си“, допълва Калоян и ни кара да се замислим върху нещо, което наистина изглежда най-логичното на света, но досега никога не сме поглеждали от тази перспектива.
Точно с три изречения Калоян Тодоров, чиято компания Special Events Group е лидер в Европа в организирането на икономически и бизнес форуми, ни дава отговор и на друг въпрос:
Измести ли онлайн средата доброто старо време на живия контакт между хората?
Ами, не. Колкото и адаптивни и гъвкави да станахме заради дългите месеци на принудителна изолация, Ковид мерки и почти 3-годишен живот на ръчна спирачка, никога онлайн реалността няма да победи присъствието на живо.
„Случването на събития в онлайн среда не постигнаха целите си. Защото хората стоят и гледат някаква презентация, след което просто изключват компютрите си и до там“, споделя Тодоров, който и до днес продължава да работи със своите първи шефове във Виена от Kongresstechnik. С тази разлика, че днес, две десетилетия по-късно, неговият собствен бизнес с SEG е надскочил стократно този на австрийците.
Връх в дейността на компанията на Калоян Тодоров и на неговата съпруга Невена SEG е генералното партньорство на българската компания с най-грандиозния в световен мащаб икономически форум в Давос.
„За тези хора, които не знаят какво представлява Давос и колко значима е нашата роля, аз давам един пример: Това е все едно българска фирма да я поканят да прави декорите на Оскарите. Ето, това е, което правим ние в икономически план“, разкрива Тодоров и добавя:
„Възможността да влезеш като подизпълнител в Давос е много трудна, но влезеш ли веднъж, вършиш ли си работата като хората, просто няма причина да излезеш.“
Калоян Тодоров има оригинална метафора и за позицията, в която бе поставен бизнеса по целия свят по време на Ковид локдауна в периода 2020-2022 г.:
„Представете си една нажежена и подскачаща от напрежение херметическа тенджера със събития, които чакаха да се случат, а не се случиха. В бизнеса може да си подготвен, че би посрещнал спад от 10-20%, но никой не е готов да разбере, че бизнесът му спира на 100%.“
Днес мрачните Ковид времена са зад гърба на Калоян, на неговата Невена и на целия им задружен и многоброен екип, който доминира на пазара по организиране на събития в цяла Европа. Най-лошото е зад гърба им. Минали са през него с мъдрост, смирение и търпение.
И с много жертви и тежки решения.
„Ние сме средна компания по европейските мащаби. Преди Ковид бяхме 120 души на пълен щат. По време на Ковид успяхме да запазим екипа на половина. Сега сме в период на растеж, в момента сме близо 100 души“, признава бизнесменът, който организира над 200 събития годишно със своята гордост Sofia Events Group.
Тази история започва в зората на новото хилядолетие във Виена, за което ви разказахме в Част 1 на епизода ни от „Корпоративни истории“. Тогава Калоян е студент по икономика, а в Австрия среща и голямата си любов Невена.
В кои професии има най-малко кадри?
Кога левът ще престане да бъде средство за плащане?
Под собствеността на Мъск X е активно рекламиран като алтернатива на традиционните медии