В каква валута ще са промоциите в магазина, когато приемем еврото и как ще се връща ресто?

Кога левът ще престане да бъде средство за плащане?

 

Законът за въвеждане на еврото в Република България, който регламентира практическите въпроси по присъединяването ни към еврозоната, беше гласуван и приет от Народното събрание през лятото. Нормативният акт цели осигуряване на безпроблемен преход от лев към евро, осигурявайки мерки за информираност, прозрачност, превенция и защита на потребителите, включително и от спекулативни действия. 

Превалутирането е промяната на паричната единица, в която е определена сума или стойност, от левове в евро с прилагане на официалния валутен курс и на правилата за закръгляване. То се отнася до цените, депозитите, заемите, финансовите инструменти и други.

Цените на стоките и услугите ще се обозначават едновременно в левове и евро от първия месец след датата на влизане в сила на Решението за приемането на еврото до 12 месеца след датата на въвеждане на еврото в Република България. Двете цени ще се изписват ясно, четливо, недвусмислено и лесно разбираемо, с еднакъв размер на шрифта, по начин, който не въвежда потребителите в заблуждение.

Те трябва да са поставени заедно, като ще са придружени с отличителен знак или съкращение, позволяващи лесното им разпознаване. Крайната сума, която се заплаща от потребителя, също ще бъде представена и в двете валути в издавания фискален / системен бон.

Какво става, ако има промоция в магазина?

При съобщения за намаляване на цените на стоките и услугите, което се изразява в абсолютна стойност или в процент, търговецът може да направи двойно обозначаване на цените на стоките и услугите само по отношение на крайната цена, която се плаща от потребителя.

В периода на двойно обозначаване на цените търговецът връща рестото изцяло в евро, освен при липса на наличност, когато търговецът може да върне рестото изцяло в левове.

От датата на въвеждане на еврото връщането на платена сума в брой ще е само в евро. Единствено в периода на двойно обращение на лева и еврото се допуска връщане на платената сума в брой в левове, само ако търговецът няма достатъчна моментна наличност да върне сумата в брой в евро.

Кога левът ще престане да бъде средство за плащане?

От датата на въвеждане на еврото в Република България за период от един месец левът и еврото ще са законни платежни средства на територията на България (период на двойно обращение на лева и еврото). Това означава, че за този един месец гражданите ще могат да извършват плащания в двете валути.

След изтичането на този период левът ще престане да бъде законно платежно средство на територията на България.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст