
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Питаме създателите на Cazam кое затруднява покупката на автомобил онлайн у нас (ЧАСТ 2)
Знаете ли, че България е една от малкото държави, която донякъде затруднява сделка за покупка на автомобил да мине изцяло онлайн? Защо? Единственият законен ред, по който прехвърлянето на автомобила е приключило и нас е ако е минало и през нотариус, така че можете да направите всичко останало изцяло онлайн и да си предвидите половин час за финализиране и изповядване на сделката.
„Целим се сделката да бъде приключена в рамките на минути, защото дори формите на финансиране могат да приключат онлайн и да се стигне до подписване на договор по дигитален начин“, ни разяснява съоснователят на стартъпа за онлайн продажба на автомобили Cazam Ивайло Петков.
Не е нужно купувачите да ходят до офиса на компанията, защото доставката е "до врата", както при нормалните онлайн магазини.
„Въпреки това все още клиентите предпочитат хибридните покупки, в които клиентът държи да си види автомобила. Тук трябва да спечелим доверието“, допълва Петков.
От 2004 г. Ивайло Петков и Асен Асенов се занимават с лизинг, наем и допълнително обслужване на автомобили, а създаването на новата компания е кулминацията в това, което са правили през последните 20 години, затваряйки кръга на пълното обслужване.
Колко е трудно да създаваш стартъп в България?
„Опитваме се да налоим нов модел на ползване на един доста разпространен продукт, което винаги е трудност, винаги има недоверие. Винаги има период, в който трябва да докажеш, че доставяш това, което обещаваш и клиентите са доволни от услугата, Това е най-голямата трудност“, казва Петков и добавя, че това е осмият или деветият продукт, който стартират за последните 20 години.
Според Асенов ключът към успеха е да си си отговорил на въпроса: „Какъв проблем решаваш“, иначе усещането е като да се сблъскаш със стена, а най-важното е да чуваш обратната връзка от пазара и клиентите.
„Може да имаш много добра идея, но на база тази обратна връзка да я промениш. Трябва да си много адаптивен“, добавя той.
Питаме двамата какви коли карат?
„Нали знаете приказката: „Обущарят ходи бос“. В момента шофирам електрически и се радвам, че мога да зареждам вкъщи, без да има нужда да ходя до бензиностанция“, ни казва Асенов и разбираме, че въпреки, че притежават толкова много автомобили в платформата редко се изкушават да ги сменят.
Двамата планират да качат в платформата възможно най-много автомобили и до края на годината те да стант 300, както и да излязат на чужди пазари, ако имат успех у нас.
Ако сте пропуснали първата част на разговора ни, вижте ТУК:
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините