Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Ученикът също носи отговорност към образованието си, казва Даниела Тодорова, директор на ЧСУ "Българско школо"
Повече от половината български ученици нямат умения да се справят с проблеми от всекидневието. Това показаха данните от Програмата за международно оценяване на учениците (PISA), която в края на миналата година обяви резултатите от последното издание на проучването през 2022 г.
„Българските ученици разполагат с много знания, но не знаят как да ги прилагат правилно в ежедневието си, как да правят причинно-следствени връзки. Просто да седиш на чина в класната стая и да слушаш не е начинът да си успешен в 21 век“, каза в интервю за bTV в края на 2023 г. създателят на програмата PISA Андреас Шлайхер.
Резултатите са много притеснителни, още повече че се отнасят към уменията на 21 век и програмата е сериозен индикатор за образователната система. Защо българските ученици заемат това ниво коментира и Даниела Тодорова, директор на ЧСУ „Българско школо“ в поредицата „Корпоративни истории“.
В първата част вече си разказахме за основните предизвикателства, пред които е изправено частното образование в България, както и за водещите фактори при родителите, които избират този тип обучение за децата си.
„Българските ученици не са добре подготвени за уменията на бъдещето, които са ключови и при избор на професия“, казва Тодорова.
PISA е външен инструмент, който ни показва какво трябва да променим. Измерването на резултатите в образованието е болезнена за всички ни тема. Единствените обективни показатели у нас, от които се определя дали обучението ни е качествено, са националните външни оценявания.
„Затова търсим баланса – да подготвяме учениците за изпитите, но и да им създадем условия да развиват уменията си. В „Българско школо“ сме включили повече часове за проектни дейности, в които децата се сблъскват с реални казуси, за които търсят решения сами“, пояснява директорката.
Другата важна концепция се състои в умението да учим през целия живот. Училището е най-доброто място за това, но децата трябва да следват ролеви модел, трябва да имат нагласа да експериментират, да опитват и дори да сгрешат, да се научат как да излязат от ситуацията по най-добрия начин. Съществен момент в българското образование е мотивацията у децата.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови