
Apple пусна iOS 18.4 и предупреди да се инсталира веднага
Новата актуализация поправя 62 уязвимости в сигурността на iPhone
Безпорядък и забавени плащания - финансовите признаци на болестта
Приблизително 55 милиона души по света днес живеят с деменция, число, което се очаква да нарасне до 139 милиона до 2050 г., според Световната здравна организация и Alzheimer's Disease International, цитирани от CNN.
Финансови файлове в безпорядък. Забавени плащания. Множество банкови тегления на ден. Нехарактерни покупки…
Когато член на семейството, който е бил доста отговорен с парите през целия си живот, стане небрежен към финансите си, това може да е един от признаците на все още недиагностицирана деменция.
Изследователи от Федералния резерв на Ню Йорк, които анализират както кредитната отчетност на САЩ, така и данните от Medicare, установяват, че през петте години преди диагностицирането на деменция, средният кредитен рейтинг на дадено лице може да започне да отслабва и просрочените плащания да се увеличават.
„Вредните финансови ефекти от недиагностицираните нарушения на паметта изострят и без това значителния финансов натиск, пред който домакинствата са изправени при диагностицирането“, пишат изследователите. „Освен податливостта към просрочие в плащанията, ранният стадий (болестта на Алцхаймер и свързаните с нея заболявания) може да повлияе на отварянето на нови сметки и натрупването на дългове, използването на кредита и/или кредитния микс.“
Техните констатации отразяват резултатите от проучване от 2020 г. на Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.
Марси Тидуел, който живее в Блумингтън, Индиана, казва, че тези открития „не са шокиращи“. Майката на Тидуел е диагностицирана с форма на деменция през 2020 г. и оттогава живее с дъщеря си.
Тидуел каза, че през по-голямата част от живота й майка й е била „методична в управлението на разходите си“, пазила е разписки от платените сметки в семейните досиета, докато съпругът й е преследвал кариера в армията.
След като прегледа документите на майка си тази година, Тидуел предполага, че паметта на майка й е започнала да се колебае около 2015 г., тъй като от този момент нататък нейното водене на записи е станало „по-малко и небрежно “.
До този момент майка ѝ е водела безупречен запис на чековете и направените депозити и тегления в регистъра на чековите си книжки. Но този регистър изведнъж става бъркотия.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Новата актуализация поправя 62 уязвимости в сигурността на iPhone
от 1 май годишната винетка става 97 лева
Лекарите са имплантирали устройството в мозък на жена като част от клинично изследване