1 USD
1.88187 BGN
Петрол
76.75 $/барел
Bitcoin
$102,192.0

“Болка като забит нож в главата”: Служителите липсват до 8 дни в месеца, когато страдат от мигрена

Мнение

Д-р Мария Трифонова и д-р Иван Томов разказват за влиянието на мигрената върху бизнеса

Д-р Мария Трифонова и д-р Иван Томов – основатели на Diagnosa.info провеждат проучване в края на 2024 година, в рамките на един месец. В него участват над 300 българи, страдащи от мигрена, за това как се отразява на работата им и служебните им задължения.

Снимка: Д-р Мария Трифонова

Какви ключови данни и изводи засягащи работоспособността и качеството на живот на хората с хронична мигрена разкрива проучването за мигрената на Diagnosa.info?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

“Болка като забит нож в главата”, “Силна болка, забавени движения, защото при най-малкото мърдане на главата, усещането е все едно получавам сътресение след удар с чук”, “Искам само да лежа на тъмно и тихо”, “ Не съм способна да стоя изправена, не съм способна дори да стигна до банята сама”...... Това са директни извадки от допитването, в което пациентите споделят своите чувства и проблеми.

  • Всички включили се в проучването са активни млади хора във възраст между 25-54 години;
  • 70% от тях са диагностицирани от специалист - невролог или общопрактикуващ лекар;
  • 30% са се самодиагностицирали;
  • Над 50% от отговорилите са с мигрена повече от 10 години, като 90% от тях, четат, интересуват се от нови терапии, особено такива за профилактика на мигрената.
  • 10% от всички пациенти спадат към групата на хората с хронична мигрена, тоест получават по 3-6 пристъпа на месец като допълнително около 5% от включилите се споделят че получават пристъп всеки ден.

Според проучването, какви са основните предизвикателства, пред които се изправят служителите и работодателите, когато става въпрос за управление на мигрената в професионална среда?

Снимка: д-р Иван Томов

Влиянието върху работоспособността е разнопосочно. Най-много хора - 50% отговарят, че мигрената влияе много лошо на работата им (по скалата от 0-10, те оценяват влиянието й между 7-10), при 14% влиянието е 10/10 т.е “непосилно/ напуснах работа”. За служителя предизвикателството е голямо, защото той/тя са практически нетрудоспособни между 4-6-8 дни в месеца, в зависимост от броя на пристъпите и тяхната продължителност. За работодателя, също се оказва че има сериозен проблем, във връзка с честите и неочаквани отсъствия на служителя от работа, невъзможност да се намира винаги заместник и пр.

Какво показват данните за връзката между мигрената и продуктивността на младите хора в професионален план?

Поради тежката клинична картина: силно главоболие, световъртеж, повръщане, налагащо се самоизолиране на тихо и тъмно място, на практика продуктивността на тези млади хора е повлияна в значителна степен. Те не само не са пълноценни на работното си място, но и една съществена група от тях имат нужда от директна или индиректна помощ. Естествено, това е довело и до промяна в начина им на живот. Заболяването оказва не малко влияние и на социалния живот на тези пациенти. Най-много са тези, които оценяват влиянието върху социалните си контакти като средно/ умерено, но при 14% от анкетираните оценката е 10/10 - изключително силно.

Как бизнесът може да използва данните от проучвания и анализи за мигрената, за да подобри политиките си спрямо служителите, които страдат от това състояние?

Ако има възможност, работната среда трябва да бъде съобразена с нуждите на служителите с подобен проблем. Тези хора би трябвало да стоят далече от основните тригери на пристъпите - силен шум, силна светлина с проблясъци, задимени помещения, силен стрес и напрежение… Не е лесно, но се налага работодателят, да се подготви с вaрианти, при положение, че бъде изненадан от своя служител от неочаквана нетрудоспособност и пр.

Какви възможности виждате за сътрудничество между здравните институции, бизнеса и пациентските организации за справяне с мигрената?

Преди всичко нека започнем с това: всички да осъзнаят, че мигрената не е просто главоболие, това е сериозно заболяване, предаващо се по наследство. Мигрената е силно инвалидизиращо състояние, особено за групата пациенти с хронична мигрена. При тях обаче, както и при хората с много силна/ непосилна болка, е показана специфична профилактика с едни от най-новите медикаменти, създадени именно за това. Те са ефективни и много добре поносими, но за съжаление - с висока цена. Тук идва моментът всички ние да осъзнаем, че няма по-скъпо нещо от нетрудоспособен или отсъстващ от работа служител.

Каква е ролята на работодателите и колегите в създаването на подкрепяща среда за служители с мигрена?

Естествено е, че се налага всички ние да бъдем съпричастни както като работодатели, така и като колеги на хората страдащи от мигрена; да се опитаме да създадем среда, в която те да се чувстват разбрани и подкрепени.

Какво бихте посъветвали младите професионалисти, които се борят с хронична мигрена и натоварен работен график?

Бих ги посъветвала да не страдат в къщи сами и на тъмно, да посетят достатъчно рано специалист невролог и да следват съветите, които получават, както относно медикаментозното лечение, така и относно промяна в режима и начина си на живот. А ние ще продължим разговорите със Здравните власти в България, в стремежа си да ги убедим, че и на нас ни се полага лечение и профилактика, подобни на тези в останалите страни от Европа.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации