БНБ пуска в обращение сребърна възпоменателна монета, посветена на българската гайда
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари
Икономисти съветват хората, които са притеснени да търсят фиксирана лихва
Радиожурналистът Мариян Иванов е теглил ипотечен кредит. В момента плаща по 600 лева и месечният бюджет на семейството му е изчислен до стотинка. “С жена ли предпочетохме да е по-ниска месечната вноска, за да нямаме проблем с изплащането й, пък ако от някъде паднат пари, то тогава ще може да го изплатим предсрочно”, казва Мариян.
Според анализаторите вероятно по-високите нива на лихвите ще усетят първо новите клиенти на банките, а след това и тези с по-стари кредити. Скокът на лихвите засега не се очаква да е рязък. Икономистът Стоян Панчев казва, че ако заемът е свързан с индекс като EURIBOR, тогава ще имам по-бързо покачване на лихвите. "Повечето обаче са на такива индекси, които се движат по-бавно и няма да изпитаме този забързан скок на лихвите", казва Панчев.
Експертите отчитат още, че разходите за обслужване на всички кредити не трябва да са повече от 30-40% от доходите на домакинството, за да може то да ги обслужва без притеснения.
„Това означава, че хората които имат кредит, ако не са заделяли допълнително средства, е добре да започнат да го правят, за да имат възможност да погасяват вноските си, за да не изпаднат в просрочие, защото месечната погасителна вноска със сигурност ще се повиши“, казва Десислава Николова от „Моите пари“.
Домакинствата, които се чувстват уязвими, да поискат договор с фиксирана лихва, съветват още финансистите. По такъв договор лихвата ще е по-висока от тази, която са плащали, но пък ще имат сигурност, че за определен пероид от време вноската им няма да се променя.
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари
Колко харчат пушачите на година за цигари
За китайските бизнесмени е много необичайно да отправят публични нападки към правителството