Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Това е глобалният правителствен пенсионен фонд на Норвегия
Oгромният държавен инвестиционен фонд на Норвегия обяви печалба за първото полугодие в размер на 1,48 трилиона крони (138 млрд. долара), главно благодарение на високата възвръщаемост на инвестициите в технологични акции, съобщава CNBC.
Т.нар. глобален правителствен пенсионен фонд - най-големият държавен инвестиционен фонд в света - заяви, че в края на юни е имал стойност от 17,75 трилиона крони.
Общата възвръщаемост на фонда за шестмесечието е 8,6%, което е с 0,04 процентни пункта по-малко от възвръщаемостта на неговия референтен индекс.
Николай Танген, главен изпълнителен директор на Norges Bank Investment Management, заяви в сряда, че инвестициите в акции са дали „много висока“ възвръщаемост през първата половина на годината.
„Резултатът се дължеше главно на технологичните акции поради повишеното търсене на нови решения в областта на изкуствения интелект“, отбеляза Танген.
Държавният инвестиционен фонд на Норвегия заяви, че портфейлът му от акции е отбелязал възвръщаемост от 12,5% през първата половина на годината, докато портфейлите му с фиксиран доход и некотирани недвижими имоти са претърпели незначителни загуби.
Фондът отчете отрицателна възвръщаемост от 17,7% на своя некотиран портфейл за инфраструктура за възобновяема енергия през първите шест месеца на годината. Той заяви, че по-високите капиталови разходи са се отразили неблагоприятно върху стойността на инвестициите в периода от януари до юни.
В перспектива Танген от NBIM заяви на пресконференция, че не се очаква фондовите пазари да се повишат по начина, по който това се е случвало през предходните години, според Reuters.
Танген съобщи, че голямата несигурност и „напълно различната геополитическа ситуация“ означават, че сега има повече рискове за световните акции.
Един от най-големите инвеститори в света, Норвежкият държавен инвестиционен фонд, създаден през 90-те години на миналия век, инвестира излишните приходи от петролния и газовия сектор на страната. Към днешна дата фондът е вложил средства в повече от 8700 компании в над 70 държави по света.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови