1 USD
1.82481 BGN
Петрол
Bitcoin
$57,310.7

Най-ценният материал в света струва 62 млрд. долара, кой е той?

Финанси

От автомобили над 300 000 долара до картини, продадени за над 400 милиона долара. Ето и списък с най-скъпите материали в света.

В света абсолютно всичко има стойност. И без съмнение някои обекти са толкова скъпи, че надхвърлят нашите икономически възможности. Ето и списък с най-скъпите материали в света.

Плутоний: 4,000 долара / грам

Плутоний е елемент, който поради своите радиоактивни свойства, използвани като гориво при реакции на ядрено делене. Произведената ядрена енергия трябва да бъде печеливша, тъй като един грам от този елемент струва 4000 долара. Той обаче може да остане функционално вътре в реактора за дълги периоди от време, така че инвестицията се изплаща. В противен случай тази индустрия не би съществувала.

Тафеит: 12 000 долара/ грам 

Tафеит е скъпоценен камък, кръстен на своя откривател Ричард Tаафе, който го намери случайно в ювелирска работилница в Дъблин през 1945 г. Това е изключително твърд скъпоценен камък (толкова твърд, че не може да бъде оформен за изработка на бижута) и според оценките е милион пъти по- рядък от диаманта.

Фактът, че не може да се използва в бижута, го поставя зад диаманта по отношение на стойността.

Диамант: 65 000 долара/ грам

Диамантът е минерал, съставен изключително от въглеродни атоми, подредени в перфектна кристална структура. За неговото формиране са необходими много високи налягания, които се достигат само на 200 000 метра под земната повърхност, пише warbletoncouncil. След това трябва да изчакате тектонските движения да ги преместят в повече външни части.

Вярва се, че образуването на диаманти е процес, който може да отнеме до 3,3 милиарда години, което означава три четвърти от възрастта на Земята. Техните свойства, красотата им в бижутата и най -вече ниското им изобилие ги правят най -скъпия материал на Земята, който човек може да купи в магазин. Ако искахме да купим килограм чист диамант, ще трябва да разцепим 65 милиона долара. Независимо от това, най -големият диамант, открит някога в историята, е този, който стана известен като Estrella del Sur, необработен диамант с тегло 621 грама намерен в Южна Африка през 1905 г.

Паинит: 300 000 долара / грам

Паинитът е най -редкият скъпоценен камък в света. Открит през 50 -те години на миналия век, оттогава са намерени по -малко от 30, въпреки че неотдавнашното откритие на находище в Бирма е открило още. Както и да е, грам от този скъпоценен камък има стойност от 300 000 долара, почти 5 пъти по -скъпо от диаманта.

Калифорний 252: 27 000 000 долара / грам

Калифорний 252 е изотоп на елемента калифорний, радиоактивен метален елемент с много приложения, от употреба в ядрени реактори до лечение на рак на мозъка, чрез откриване на петрол или измерване на химични елементи в проби.

Но въпреки това, от откриването му през 1950 г. в университета в Бъркли са синтезирани едва 8 грама. Така че не е чудно, че всеки от тези грамове струва колосалните 27 милиона долара.

Антиматерия: 62 000 000 000 долара/ грам

62 милиарда долара...Това е половината от имота на Джеф Безос, който с богатството си от 116 милиарда е най -богатият човек в света. Ако сте използвали цялото си богатство, бихте могли да си купите само два грама от това вещество.

Но какво може да бъде толкова скъпо? Е, материал, който в действителност е антиматериал. Да, не се шегуваме. Антиматерията е най -скъпият „материал“ на Земята и наистина във Вселената. И това е, че въпреки че е една от най -големите мистерии на науката, ние сме способни да я създадем.

Когато Вселената се роди, сега преди 13,8 милиарда години, за всяка създадена частица имаше античастица, която беше същата като самата частица, но с различен електрически заряд. С други думи, за всеки електрон (субатомна частица с отрицателен електрически заряд) имаше позитрон, който беше същият като електрона, но с положителен заряд.

В този смисъл, въпреки факта, че в моментите след Big Bing, количествата бяха пропорционални, с течение на времето симетрията беше нарушена. Сега остава много малко антиматерия. Всъщност се смята, че едва 1% от материята във Вселената е под формата на антиматерия.

Ние не знаем какво точно е и как се държи, но знаем, че в процеси, които изискват огромни количества енергия, ние сме способни да го произвеждаме. Антиматерията може да бъде гориво за космически кораби. Сега трудностите правят един грам да струва 62 милиарда долара. В момента, ако искахме да получим килограм антиматерия, дори САЩ не биха могли да го купят. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии