1 USD
1.81146 BGN
Петрол
72.41 $/барел
Bitcoin
$83,493.5

Харчите много за доставки на храна? Финансист казва как да си направите план с ChatGPT (ВИДЕО)

Стойне Василев обяснява как да използваме изкуствен интелект, за да планираме личните си финанси

Един на всеки петима души превръща 2025 г. в годината, в която спестява повече пари. Точно поради тази причина тенденцията да се искат съвети от генеративния изкуствен интелект за това как да се постигнат целите на личните си финанси, са все по-чести. Но дали използването на ChatGPT или Gemini за подобряване на личните ви финанси е правилният ход? Експертите казват, че е сложно.

Когато се използват като търсачки, големите езикови модели се отличават с това, че ви помагат да намирате информация бързо, а също така могат да бъдат добър източник на общи съвети за това как да организирате бюджета си или да подобрите кредитния си рейтинг.

Предимства на AI при планирането на личните финанси

За bTV Бизнес Новините по време на InvestPRO Conf финансистът Стойне Василев казва, че има много области, в които изкуствения интелект може да помогне в личните финанси. Досега сякаш беше прието ChatGPT и другите AI инструменти да се използват предимно от компании, но днес са доста достъпни и при планиране на личните финанси. Например, приложения, които ни дават препоръки за пазаруването, на база нашите навици.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Една лична препоръка, която ми е давал за семейните финанси е например, че харчим твърде много пари за доставка на храна от четвъртък до неделя. Тоест той е видял модел в нашите разходи и препоръчва по-добре да планираме нашите финанси и разходите, които правим“, каза Стойне Василев.

Снимка: Стойне Василев

По негови думи друг начин да ползваме изкуствен интелект за планиране на личните ни финанси е да сравним два продукта.

„Тоест, ако ние се колебаем между две инвестиции или две застраховки „Живот“, той може да ни даде предимствата и недостатъците и на едната и на другата“, разясни експертът.

При инвестирането може да направи инвестиционен анализ, който да посочи къде е най-подходящо за нас да инвестираме – имоти, злато, акции. Разликата с обикновените търсачки е, че те предоставят обобщен отговор, който не важи конкретно за нас, докато изкуствения интелект дава персонализирани отговори.

„Ние му даваме нашата житейска ситуации, какви са нашите доходи, какви с нашите разходи и той дава директно препоръки“, добавя той.

Недостатъци на AI в планирането на личните финанси

Василев не препоръчва да се споделя информация за приходи и разходи, но казва, че можем да зададем примерни единици. Да се притесняваме от изтичане на лични данни – при положение, че благодарение на социалните мрежи всички знаят какво закусваме, къде ходим, когато се тагваме – той намира за излишно, но предупреждава все пак да внимаваме.

„Истината е, че колкото повече споделяме, толкова по-персонализирани препоръки ни дават“, казва той.

„Задавай ми въпроси, за да ми дадеш решение“

По думи на експерта правилния начин за боравене с такъв вид техника е да накараме чатбота сам да ни зададе въпросите, от които се нуждае като информация, за да ни създаде седмичен бюджет, например.

Изкуствения интелект взима по внимание какви са твоите потребителски навици, дали работиш, дали плащаш наем или кредит.

„Така със задаването на въпрос, както прави един финансист, той може да създаде персонализирани индивидуални съвети и да каже: „Най-добре 20% да отиде за храна“, разяснява той.

AI може да ни помага освен да планираме лични си бюджет, също така да го спазваме.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук