
Целта на Сам Алтман е ChatGPT да помни „целия ти живот“
Младите хора вече почти не взимат житейски решения без ChatGPT
Осемнадесет от 19 политици казват, че има повишен риск БВП на САЩ да падне
Коригираните прогнози на централната банка за растеж и потребителски цени пораждат страхове от „стагфлация“, въпреки че се очакват още две намаления на лихвените проценти тази година. Федералният резерв на САЩ заяви в сряда, че оставя лихвените проценти непроменени, но предупреди за нарастваща несигурност относно посоката на икономиката, отчасти предизвикана от митата, които Доналд Тръмп налага.
Федералният резерв каза, че основният лихвен процент по федералните фондове, който служи като еталон за лихвените проценти в цялата икономика, ще остане около 4,5%.
Въпреки че заяви, че настоящите икономически условия са стабилни, централната банка понижи прогнозата си за брутния вътрешен продукт, мярка за общата стойност на всички стоки и услуги, произведени в Съединените щати, за останалата част от годината, до 1,7% спрямо 2,1% през декември. Фед предупреди, че ключова мярка за инфлацията сега ще бъде по-близо до 3% от 2%, казва NBC.
Осемнадесет от 19 политици казват, че има повишен риск БВП на САЩ да падне, в сравнение със само пет през декември. Междувременно 11 политици казват, че нивото на безработица може да се покачи до 4,5% тази година спрямо предишните пет.
На пресконференция след публикуването на изявлението председателят на Фед Джером Пауъл каза, че динамиката между тарифите на Тръмп и по-силния ръст на цените в краткосрочен план не е напълно ясна предвид други тенденции в икономиката. Но митата със сигурност са фактор за нарастващите очаквания, че скоковете на цените ще се ускорят, каза той.
Акциите скочиха след новините, но покупките на облигации също се увеличиха, като последното отразява опасенията относно перспективите за растеж. Инвеститорите търсят облигации, когато смятат, че могат да получат по-добра възвръщаемост в сравнение с други активи.
Множество индикатори, да не говорим за коментари от самите служители на администрацията на Тръмп, предполагат, че както потребителските разходи, така и наемането на работници се забавят. След първоначалния прилив на оптимизъм при избирането на Тръмп растежът сега изглежда по-забавен. Междувременно съкращенията на федералната работна сила от Министерството на правителствената ефективност на Илон Мъск също породиха опасения относно натиска върху местните икономики, да не говорим за способността на новобезработните работници да получават помощ при безработица.
Масовите промени в политиката на Белия дом вече изнервиха инвеститорите. Миналата седмица S&P 500 отбеляза спад от 10% от последния си връх, за първи път от три години.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Младите хора вече почти не взимат житейски решения без ChatGPT
Официалният уебсайт гласи: „Бъдещето няма да чака, нито пък ние"
CarPlay Ultra е съвместим с iPhone 12 или по-нов модел, работещ с iOS 18.5