1 USD
1.66766 BGN
Петрол
66.66 $/барел
Bitcoin
$108,443.0

Режим „еврозона“: Само 2 от ТОП 10 онлайн търговци показват цени и в евро

Двойното обозначение важи и за сайтовете, и за сергиите на Женския пазар

Предстои седмицата, която бележи сериозна промяна - финалната процедура по одобрение на членството на страната ни в еврозоната. Ако днес чуем последното „да“ по пътя ни към еврозоната, реалната подготовка на България започва. Това означава едно много конкретно изискване към всички търговци, онлайн или офлайн - цените трябва да се показват както в лева, така и в евро.

Въпреки ясния законов ангажимент, оказва се, че малцина от онлайн магазините вече са предприели действия. Според Жанет Найденова, председател на Българската е-комерс асоциация (БЕА), само 2 от ТОП 10 онлайн търговци в страната са въвели двойното обозначаване:

“От ТОП 10 на онлайн магазините в България, публикувани в "ПАСПОРТ 2024 на е-комерс индустрията в България", само 2 са въвели към днешна дата (7.07) двойното обозначаване на цените”.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Българска е-комерс асоциация (БЕА) не разполага с официална точна статистическа информация за това колко електронни търговци са въвели двойното обозначение, това потвърдиха за bTV Бизнес новините екипът от Serpact. Повечето бизнеси изостават.

Кога започва двойното обозначаване?

Снимка: bTV

Ако днес (8 юли) България официално получи „зелена светлина“ от Европейския парламент за въвеждане на еврото, търговците ще имат точно един месец, за да започнат да показват цените в двете валути. Това важи и за сайтовете, и за магазинчетата на Женския пазар.

Преходният период ще продължи до 31 декември 2026 г., като крайната цел е потребителите да свикнат с еврото още преди то да стане официална валута (планирано за 1 януари 2026 г.).

Кой следи за спазването?

За контрола върху този процес ще отговарят:

  • Комисията за защита на потребителите (КЗП) – ще проверява как търговците показват цените,
  • Българската народна банка (БНБ) – ще следи за прилагането на правилния валутен курс;
  • Националната агенция за приходите (НАП) – ще следи дали счетоводните системи отразяват правилно новата реалност.

Цените

Снимка: bTV

Според правилата всички цени трябва да се изписват едновременно в лев и в евро, една до друга, на видно място. Еврогрупата потвърди обменния курс 1 евро = 1.95583 лева, който трябва да бъде посочен.

Закръглянето е задължително до втория десетичен знак – например, 9.776 евро става 9.78 евро. На касовите бележки и фактури също трябва да има двете валути. През целия преходен период няма да се допуска повишаване на цените „под прикритието на еврото“. За това ще следи КЗП, а потребителите ще могат да подават сигнали при съмнения за злоупотреба.

Какво означава това за онлайн магазините?

Въвеждането на двойно изписване на цените далеч не е просто добавяне на „EUR“ в сайта. То засяга продуктовите каталози, системите за разплащане и фактуриране, мобилните приложения.

Търговците трябва да внимават да не използват динамични валутни курсове, да не скриват или визуално омаловажават цената в евро, както и да не объркват потребителите с различни валути в различни стъпки на поръчката.

Онлайн магазините трябва спешно да подготвят системите си, за да избегнат глоби, недоволни клиенти и загуба на доверие. Не чакайте КЗП да ви обясни какво значи 1.95583.

В историческия ден за страната ни, най-напред ще гласува Европейският парламент. Необходимо е обикновено мнозинство на евродепутатите. След като е ясен изходът от гласуването, в Брюксел финалното решение трябва да вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС.

Веднага след това Дания, която е ротационен председател на Съюза в момента, е предвидила церемония за отбелязване на събитието, ако гласуванията през деня потвърждават приемането на страната ни.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук