
Централните банки вече предпочитат злато, евро и юани пред долара
Еврото и китайският юан са най-големите печеливши от отдръпването от щатския долар
Как ще се извършва превалутирането?
Европа каза финалното „да“ на България за влизането в еврозоната. Еврогрупата обсъди на заседанието си вчера в Брюксел предложението за обменния курс на лева към еврото, което предстои да бъде въведено и у нас. Предложението е на Европейската комисия и е за регламент, който Съветът прие днес.
Финансовите министри на страните от еврозоната се събраха ден преди Съвет "Икономически и финансови въпроси" да вземе решението си - и за обменния курс, и за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари. Очаква се досегашният курс да се запази.
Официалното "да" предполага влизането на страната ни в еврозоната с дата 1 януари 2026 г. и по валутен курс, според който 1 евро се равнява на 1,95583 лева.
След месец, тоест от 8 август цените в търговските обекти в България трябва да започнат да се обозначават едновременно в левове и в евро. Изчисляването им в евро ще се случва по фиксирания курс, като ще има закръгляне до втория знак след десетичната запетая.
Това важи за стоките в супермаркетите и магазините, менютата в ресторантите, ценоразписите на различни услуги и т.н. Търговците трябва да включват и двете цени както в ценовите си листи, така и във всичките си рекламни материали.
Двойното обозначаване се въвежда през август, но ще остане в сила чак до 31 декември 2026 г. – една година след въвеждането на еврото. През този период на касовите бележки ще бъдат изписвани сумите и в двете валути.
Премиерът Росен Желязков каза, че в процеса по въвеждане на еврото кабинетът ще работи активно за „предотвратяването на всички възможности за налагане на недобросъвестни търговски практики, за спекулиране с надценки и цени и злоупотреба с доверието на българските граждани“.
Превалутирането от левове в евро се извършва, като стойността в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс, изразен с шест цифри с всичките пет знака след десетичната запетая. Официалният валутен курс не се закръглява или съкращава при извършването на превалутирането.
Получената сума след превалутиране се закръглява до втория знак след десетичната запетая на базата на третия знак след десетичната запетая в съответствие със следното математическо правило за закръгляване:
Изключение от правилото за закръгляване след десетичната запетая се допуска, само когато Законът за въвеждане на еврото в Република България или друг закон или правен акт на Европейския съюз предвиждат закръгляването да се извършва до знак след десетичната запетая, различен от посочения в това правило.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Еврото и китайският юан са най-големите печеливши от отдръпването от щатския долар
Планът на Мъск може да проработи само ако се поучи от най-успешните ''политически разрушители''