1 USD
1.81045 BGN
Петрол
73.25 $/барел
Bitcoin
$83,880.5

Устойчивото развитие е ключов път за преодоляване на кризите в туризма

ESG

Медиите в България се включват все по-активно в насърчаването на отговорното туристическо и потребителско поведение

Водещи учени, експерти и мениджъри от три континента събра дискусионният форум „От криза към устойчивост: глобални предизвикателства и решения в туризма“, организиран от Глобалния център за устойчивост на туризма и управление на кризи при УНСС, съвместно с катедра „Икономика на туризма“. Научното събитие се проведе под патронажа на ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров и с финансовата подкрепа на Фонд „Научни изследвания“ към МОН.

Снимка: УНСС, архив

„Проблемите и предизвикателствата в туризма не касаят само туризма. Климатичните промени, войните, конфликтите и другите глобални въпроси засягат всички области от нашия живот“, подчерта при откриването на форума проф. Димитров.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: УНСС, архив

„В свят, обхванат от многостранни предизвикателства, секторът на туризма е в критичен момент. Именно чрез съвместни усилия можем да впрегнем колективната мъдрост и опит, необходими за изграждането на устойчиво и отговорно бъдеще за глобалния туризъм“, каза в приветствието си към участниците проф. д-р Еленита Великова, директор на Глобалния център за устойчивост на туризма и управление на кризи и преподавател в катедра „Икономика на туризма“.

УНСС София е една от седемте локации в света, в които Глобалният център развива дейност. Част от ангажиментите са свързани със създаване на инструменти и политики за подпомагане на туристическите дестинации в борбата с различни кризи, провеждане на научни изследвания и оказване на консултации.

Учени и изследователи от Австралия, Италия, Нидерландия и САЩ представиха последните си проучвания в областта на устойчивото развитие и управлението на кризи по време на форума. Сред тях са проф. д-р Дора Маринова, експерт по устойчиво развитие в Института за устойчиви политики на университета Curtin, Австралия, проф. д-р Лилия Терзиева, Евелин Каптейн и Хелийн Геертс от Университета по приложни науки в Хага, доц. д-р Симоне Сплендиани, преподавател в Университета в Перуджа, Италия, д-р Лия Хамилтън от Университета в Кентъки, САЩ, и проф. д-р Тонино Пенкарели, преподавател в Университета Урбино, Италия.

 

Снимка: УНСС, архив

Пленарните доклади обхванаха теми като изследването на връзката между устойчивостта на храните и туризма, насърчаването на социалното предприемачество и сътрудничеството в областта на туризма, управлението на културно-историческите ресурси и опазването на нематериалното културно наследство в условия на криза и др.

Николина Ангелкова, съветник в Министерството на инвестициите на Кралство Саудитска Арабия и бивш министър на туризма, акцентира върху ключовата роля, която туризмът играе за растежа на икономиката във всяка една държава. Тя направи паралел между развитието на туризма в България и Саудитска Арабия.

Снимка: УНСС, архив

„Само за 5-6 години Кралството преживя невероятна трансформация, като прие стратегическия документ Vision 2030. Туризмът попада в топ три на секторите, които са приоритет на Саудитска Арабия“, даде пример г-жа Ангелкова.  

Климатичните промени играят много съществена роля в развитието на туризма и устойчивото развитие ще бъде водеща тема в следващите десетилетия“, коментира и климатологът проф. д-р Георги Рачев.

Снимка: УНСС, архив

Медиите в България също се включват все по-активно в насърчаването на отговорното туристическо и потребителско поведение. Живка Попатанасова, редактор в Бизнес новините, сподели, че дигиталната платформа създава преди две години секцията, посветена на ESG. Тогава все още е било предизвикателство да се представят на аудиторията термини като устойчивост и отговорни политики, а сега темите са сред най-четените и търсени в сайта на bTV.

„Трябва да се подобри присъствието в медиите на темите за специализираните видове туризъм, за възможностите за целогодишен туризъм, като се дават добрите примери, които не са никак малко. Постигнали сме напредък в отразяването на съществените теми в туризма, а и в предоставянето на информация на потребителите, които все по-често избират обекти, предлагащи отговорни пътувания и прилагащи зелени политики“, каза още Живка Попатанасова.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук