Големите вериги са готови за еврото
От Сдружението за модерна търговия разказват за подготовката
Какво представляват новите изобретения
Изследователите са произвели първия в света гъвкав "слънчев панел", който е достатъчно тънък, за да покрие други предмети, така че да може да се ползва като преносим източник на енергия.
Революционният подход позволи на учените да създадат слънчеви клетки, 150 пъти по-тънки от съществуващите панели на базата на силиций, без да се жертва нито една от техните способности за генериране на енергия. Тези панели биха могли в крайна сметка да бъдат приложени към почти всеки предмет като автомобили или калъфи за смартфони, което позволява да се зарежда в движение, казаха учените.
Материалът, който са направили изследователите, е с дебелина малко над един микрон (0,001 мм), пише Live Science. Националният институт за напреднали индустриални науки и технологии на Япония (AIST) е сертифицирал това изобретение преди публикуването на научно изследване. В проучването изследователите от Оксфордския университет са направили нов фотоволтаичен материал (способен да превръща слънчевата светлина в енергия) от перовскитни структури.
Тези кристални образувания са синтетични версии на естествен калциев титанов оксид, които могат да бъдат направени сравнително евтино в лаборатории или фабрики. Подобно на силиция, най-разпространеният материал, използван за слънчеви клетки, перовскитът произвежда електрически заряд в присъствието на слънчева светлина.
Учените по света се надпреварват да отключат предимствата на перовскитите от края на 2000-те години. Понякога описвани като „свещения граал“ на слънчевата енергия, те теоретично позволяват гъвкави, леки слънчеви панели да бъдат произведени много по-евтино от сегашното поколение силициеви клетки.
Докато перовскитите притежават огромен потенциал, учените се борят да ги синтезират, за да издържат повече от няколко месеца. Перовскитите са особено податливи на увреждане от твърде много влага и могат да се разпаднат, след като бъдат изложени на въздуха чрез летливи химични реакции.
С течение на времето изследователите са открили, че перовскитите могат да бъдат поддържани стабилни в слоести структури като тандемни клетки, които комбинират перовскити и силициеви клетки.
Полученият тънък слой слънчев филм е с 27% ефективност при преобразуването на слънчевата светлина в енергия — в сравнение с приблизително 22% ефективност на силициевите панели на пазара днес. Изследователите отбелязват, че са подобрили драстично резултатите си с перовскитите през последните пет години, като са започнали с 6% ефективност.
От Сдружението за модерна търговия разказват за подготовката
Европейският вегетариански съюз заяви, че е "много удовлетворен" от решението
Япония продължава да е дом на едни от най-дълголетните хора в света