Рекорд: 94% от новите коли през 2024 г. в тази страна са електрически
Ето кои са най-продаваните марки електромобили там
Санирането на парче съм го виждал само в България, никъде другаде, казва Балин Балинов
"Темата за скандалния хотелски проект "Алепу" продължава вече 5 години и дори към момента не се знае какво ще е бъдещето му. Имаше решение скоро на съда, което сякаш казва- "няма проблем, продължавайте с проекта". Изглежда институциите у нас свалят ръце от проекта и инвеститорът може да прави каквото иска на това защитено райско кътче от нашето море. Въпреки това все още няма ясна индикация, че инвеститорът наистина ще може да построи хотела, за който дълго време бяхме заблуждавани, че е подпорна стена", каза в новия епизод на Бизнес видео подкаст Балин Балинов, експерт от "Грийнпийс"- България.
Първоначално проектът за хотел на това място започва да се осъществява на 20 метра над морското равнище. С времето обаче някакси се случва така ,че комплексът отива буквално на брега. Инвеститорът казва, че това се е случило заради свлачище в района, добави Балинов. Той обаче е категоричен, че хората, не само в района, но и туристите, са много чувствителни на тема това място от Черноморието да се запази непокътнато и няма да позволят там да бъде завършен този проект.
Що се отнася енергийната ефективност, Балинов сподели, че България все още не е напреднала достатъчно в това отношение. "Санирането на парче съм го виждал само в България, никъде другаде. Когато се санира на парче, това не е съвсем ефективно. Някои от малките градове у нас обаче се преобразиха с европарите по програми за енергийна ефективност", добави той.
По думите му има интерес у българите към соларните панели. "Дори президентството ни даде добър пример като инсталира соларни панели на покрива си. Според разчетите, сметките за ток на институтцията са паднали с една трета. Българският бизнес все повече обръща поглед към фотоволтаиците. Домакинства също вече се възползват от тази инвестиция. Големият проблем е тромавата процедура по лицензиране на системата.
"Ние напоследък работим усилено за нов вид фотоволтаици, които ще бъдат най-достапни. Става дума за балконските фотоволтаици. Началната инвестиция не надвишава 1500 лева. За тези пари хората могат да си вземат два малки панела на стойка, които да сложат на терасата си. Инсталацията се включва в контакта и произведената от слънцето енергия веднага може да бъде използвана в домакинството", разказа Балинов.
По думите му най-много такъв тип панели се ползват в Германия и Австрия.
Според експерта най-зелените държави в Европа са Дания и Норвегия.
Ето кои са най-продаваните марки електромобили там
В компанията приеха със значително мнозинство от 75% Мъск да получи заплащане в такъв размер, съдът обаче отказа